banner4
banner13

Mart 2016'da ödenmesi gereken vergiler!
banner30
Mart ayının gelişiyle birlikte emlak vergisi ödemeleri de başladı.1986 yılından ben belediyeler tarafından alınan emlak vergisinin ödemeleri taşınmaz sahipleri tarafından yapılıyor.

Emlak vergisi ödemeleri nereye yapılıyor?
Emlak vergisi ödemeleri söz konusu taşınmazların bağlı bulunduğu belediyeye, belediyelerin vergi tahsilatı yapan şubelerine, ilgili belediyenin hesabına (PTT ya da banka şubeleriyle) yatırılıyor.

EMLAK VERGİSİ 2016 HESAPLAMA:
Emlak Vergisi artışı 10 KasıM 2015 tarihinde Resim Gazetede ilan edilmişti. Emlak vergisi 2016 ödemeleri kapsamında toplam yüzde 5.58'lik ödeme yapılırken ilk ödemeler için bu yüzde 279 olarak belirlendi. Kiracıların mükellif olmadığı emlak vergisinin hesaplaması şu şekilde yapılıyor. 2015 yılında 400 TL'lik ödeme yapan kişi 2016 yılında 411.16 TL'lik ödeme yapıyor.

2015 yılında konut alanların mükellefiyetleri 2016'da başlarken artıştan etkilenecekler.

Konutların vergi oranları şu şekilde:
-Büyükşehir sınırlarında binde 2,
-Büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

İşyeri, dükkan emlak vergisi oranları şu şekilde;
-Büyükşehirde binde 4
-Büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde;
-Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2
-Büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1
-Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6
-Büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Ödeme yapılmazsa ne olur?
Emlak vergisi ödemeleri yapmayanlar için taşınmaz sahibine geçikme cezası uygulanıyor.

Emlak vergisinden nasıl muaf olunur?
Emlak vergisi muafiyeti için belli koşullar söz konusu.
Bunlar;
-200 metrekareyi geçmeyen tek mesken sahibi olmak,
-Gelir sahibi olmamak,
-Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak
-Bir başka meskende hisse sahibi olmamak,
-Ev hanımı, engelli, gazi,işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor.

Yeni inşa edilen binada emlak vergisi uygulaması
Sahip olduğunuz dairenin bulunduğu bina yeniyse 5 yıl sınırı ile geçici muafiyet uygulaması yapılıyor. Emlak Vergisi Kanununun 5 maddesine göre. iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4'ü beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Kat irtifaklı konutlarda emlak vergisi uygulaması
GİB 07.08.2012 tarih ve 1.22.6618-2457 sayılı özelge gereğince kat ittifakı olan gayrimenkuller için arsa değil, bina vergisi (yani ev,büro ve dükkan vergisi) ödeniyor.

Kat irtifakı inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde satın almayı planladığımız dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Yani; inşaatı başlamamış ya da inşaat halindeki konut için müteahhit ile daireyi satın alan arasında yapılan anlaşmadır.

İşyeri olarak kayıtlı olan konut için emlak vergisi uygulaması
Satın aldığınız konut tapuda işyeri olarak görünüyorsa bunu düzeltmeniz gerekiyor. Ancak düzeltilmediği takdirde 'İşyeri Emlak Vergisi' ödemeniz gerekiyor.

Emlak vergisi ödeme tarihleri
1 Mart
 tarihinde başlayacak olan emlak vergisi ödemeleri ilk aşamada nisan ve mayıs aylarında da devam edecek. Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri ise kasım ayında gerçekleştirilecek. 
Eğer emlak vergisi muafiyetiniz hakkında bilginiz yoksa ve emlak vergisi ödemesi yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade ediliyor. İade için belediye yaptığınız müracaatların sonunda düzeltilme yapılmaması ya da 60 gün içinde dilekçeye yanıt verilmemesi sonucunda Belediye Başkanlığı'na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi veriliyor. Belediye Başkanlığından 60 gün içinde yanıt gelmez ya da olumsuz yanıt gelirse takip eden 30 güm içinde vergi mahkemelerine dava açabilirsiniz

Çevre temizlik vergisi ödemeleri de başlıyor
Mart ayında başlayan diğer bir ödeme ise Çevre Temizlik Vergisi ödemeleri. Bu vergiden sorumlu olanlar konut ve işyeri kullanıcıları, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44'üncü maddesinde, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına ödeniyor. 

Çevre temizlik vergisi nasıl ödeniyor?
Çevre Temizlik Vergisi ödemeleri taşınmazın türü ve grubuna göre hesaplanıyor. Konutlarda bu vergi su faturalarına yansıtılıyor. İşyeri ve diğer yapılarda ise ödemeler belediyelerde gerçekleştiriliyor. 

Çevre temizlik ödemelerinden kimler sorumlu?
Konutlara ait Çevre Temizlik Vergisi su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına Büyükşehir Belediyelerinde 27 kuruş olarak belirlenirken diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanıyor.

Büyükşehir Belediyeleri'nde uygulanan vergi yüzde 25 artırılarak hesaplanırken, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde yüzde 10 indirimli olarak uygulanıyor.


Çevre temizlik vergisi son ödeme tarihi
Çevre Temizlik Vergisi birinci taksit ödemeleri mart, nisan ve mayıs aylarında yapılırken ikinci taksit ödemeleri ise kasım ayında emlak vergisi ile aynı dönemde ödeniyor. 


Gözde Gazetesi
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
skylite 9 ay önce

ARE YOU IN NEED OF A LEGIT LOAN TO SETTLE UP DEBT OR FINANCIAL STRESS IF YES CONTACT US VIA EMAIL: skylitelendingagency@gmail.com

EMAIL: skylitelendingagency@gmail.com

Avatar
skylite 9 ay önce

ARE YOU IN NEED OF A LEGIT LOAN TO SETTLE UP DEBT OR FINANCIAL STRESS IF YES CONTACT US VIA EMAIL: skylitelendingagency@gmail.com

EMAIL: skylitelendingagency@gmail.com

Avatar
ruben 3 hafta önce

stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredisi ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse, lütfen bize ulasin (privateloaninvestment@hotmail.com)

simdi bize ulasin. privateloaninvestment@hotmail.com

Avatar
Amanda 1 yıl önce

Are you looking for a business loan, personal loan, home loan, car loan, student loan, debt consolidation loans, unsecured loans,
venture capital, and others. Or you refused a loan by a bank or financial institution for one or more reasons. You've come to the right place for your loan! We are a company that has all the quality of loans and finance you need. We give loans to companies and individuals at low interest rates and affordable 2%. Please contact us by e-mail suntrustlending@gmail.com

Avatar
fred 3 hafta önce

İyi günler,
 
FRED LARRY LOAN COMPANY, her biriniz, işinizi finanse etmek, şirket kurmak veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için acilen borç gereksiniminiz var, umarım gittiğinde size her zaman yardımcı olabilir.

Meşru bir kredi almak, finansal problemi olan ve ona çözüm bulmaya ihtiyaç duyan bireylere her zaman büyük bir sorun olmuştur. Kredi ve teminat konusu, insanların meşru bir borç verenden bir kredi ararken endişe ettikleri şeydir. Fakat kredibilitedeki farkı kredibilite ile yaptık. 500.000 dolar ile 500.000.000.000 dolar arasında kredi veriyoruz; Fred Larry Kredi Şirketi tüm mali sorunlarınızın çözümüdür, kredilerimiz kolay, ucuz ve hızlıdır ve bireylere, şirketlere, kuruluşlara, ticari kuruluşlara ve insanlara kredi veririz. her yerinde tüm dünyada.

Hizmetlerimiz şunları içerir:

Her çeşit ve amaç için verilen krediler,

Sosyal güvenlik yok ve kredi kontrolü yok,% 100 garanti. Tek yapmanız gereken tam olarak ne istediğinizi bize bildirin ve hayallerinizi gerçeğe dönüştüreceğiz.

Avatar
Max Bent 2 hafta önce

Küçük ve Büyük Krediler İçin Sınırlı Okyanus Canlıları ve İpotekleri% 2 faiz oranıyla.

Bir işe başlamak veya faturalarınızı ödemek için bir krediniz mi var ?, Biz her çeşit kredi, özel kredi,
  bir yılda% 2 kadar düşük faiz oranları ile ticari ve kişisel kredilerle dünyanın herhangi bir yerinde 25 yıl geri ödeme süresi sağlamaktadır. Talep ettiğiniz miktardan 1000'e kadar değişen kredileri sunuyoruz, bugün bizimle iletişime geçiniz; E-posta;

oceanfmortgages@gmail.com
oceanfmortgages@gmail.com

+447087694046

Avatar
rebecca monique 2 hafta önce

Merhaba, faturalarını ödemek, açık bir borç almak için yeni bir araba veya ev satın almak veya hatta martinez lexie kredi firmasına, özel bir kredi verme organizasyonuna ulaşmak için yeni bir iş başlatmak için acilen bir krediye ihtiyacı olan herkesi yönlendirmek istiyorum. çabalarını genel kamuoyunu finansal açıdan her yönüyle güçlendirmeye odaklıyorlar, hizmetleri çok hızlı, net, keskin ve kapsamlı ve iş kredileri, kişisel krediler ve otomatik krediler veriyorlar. % 3 gibi düşük bir faiz oranıyla daha önce hiç çevrimiçi kredi almadım, kredi puanı düşük olduğu için diğer bankalar tarafından reddedildi, kredi firması hakkında bilgi aldım ve krediniz hakkında bir şey yapmadı bile Gol. Son zamanlarda 95.000.00 $ tutarında bir kredi aldım ve bu onay ve kuruluştan yaklaşık 24 saat sonra hesabıma tamamen aktarıldı.
Cidden her türlü krediye ihtiyacınız varsa, tam olarak bu firmaya e-posta yoluyla (expressfinanceforall@gmail.com) başvurmanız konusunda tavsiyede bulunuyorum Ve istediğiniz kred

Avatar
Irrua Specialist Hospital 5 ay önce

Benim adım Irrua Uzman Hastanesi Dr Wilson Smith, organ cerrahisi uzmanıyım ve satmak isteyen insandan organ alıp satmak istiyorsanız ve ABD'de bulunuyorsam, eğer Böbrekinizi satmak ilginizi çekiyorsa lütfen ilgileniyorsanız lütfen Daha da ilerleyebilmemiz için bize geri dönmekten çekinmeyin. Böbrekinizi satmaya hazırsanız, bu bizim E-postamız.

Irruaspecialisthospital@gmail.com

banner7

banner36