'Balbey projesi bir kentsel yenileme projesidir'!
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, her aşaması şeffaf bir şekilde yürüyen Balbey Projesi’ni vatandaşlarla birlikte, onların rızasını alarak hayata geçireceklerini belirterek, “Balbey bittiğinde göreceksiniz hem Balbeyliler kazanacak hem de Antalya kazanacak” dedi.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin devam toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey Projesi kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel yenileme alanı ilan edilen alanda yapılacak etaplama konusu ve projeyi uygulamaya yönelik konular oy çokluğu ile kabul edildi. Gündem maddesinde meclisi bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şunları söyledi: “Burası tarihi bir alan ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun onayıyla ancak bir adım atılabiliyor. Planımızı ay sonunda kurula gönderiyoruz. Kurul onaylamazsa planın geçerliliği yok. Kurul onayladıktan sonra meclisimize getireceğiz.  Ardından Muratpaşa Belediyesi, Şehir Plancıları Odası  ve ilgili taraflarla paylaşacağız. Fikir jimnastiği yapacağız. Çok az kaldı zaten herkes şeffaf bir şekilde neyin ne olduğunu görecek.”

Plan Koruma Kurulu’na gidecek
Alanda bölge sakinlerinin taleplerini ölçmek için ciddi bir çalışma yürütüldüğünü anlatan Türel, “Kimin ticaret, kimin konut, kimin konutunun otoparklı ve ya otoparksız olması detayına kadar birçok hususun bilinmesi ve geçmişteki kötü örneklerin burada yaşanmaması adına hakikaten ince eleyip sık dokuduğumuz bir süreci geçirdik.  Hak sahiplerinin yüzde 58’i imzaladı. Kalanlar da itirazlarımız yok ama projeyi görelim diyor. Vatandaşın genel anlamda ne istediğini öğrendik ve plan projemizi hazırlıyoruz. Planın kurul tarafındın onayıyla her şey çok şeffaf bir şekilde yürümeye devam edecek” dedi.

Balbey ve Antalya kazanacak
Balbey Projesi’nde süreci fevkalade şeffaf bir şekilde yürütmekte olduklarının bir kez daha altını çizen Başkan Türel, “Yapmış olduğumuz çalışma tamamen Balbey’in ve oradaki vatandaşımızın kazanmasına yönelik bir çalışmadır. Etap etap uygulayacağız. Projeler, planlar her şey  vatandaşla birlikte yürüyor, bundan sonra da böyle yürüyecek. Bütün bilgileri vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bundan sonraki adımları da oradaki vatandaşlarımıza anlatacağız. Onların görüşleri doğrultusunda her türlü adımı atacağız. Zira böyle bir düşüncemiz olmasaydı bugüne kadar belki bu halk toplantılarını gerçekleştirmezdik. O toplantılara gelen her kişi görüşlerini ifade ediyor. Bizim için de fevkalade aydınlatıcı ve faydalı oluyor. Biz de onlarla bu süreci yürüterek yola devam edeceğiz. Balbey bittiğinde de göreceksiniz hem Balbeyliler kazanacak hem de Antalya kazanacak”  diye konuştu.   

Vatandaşın rızası olmadan yapmayız
Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü olan Kepez Santral’de ve Güneş Mahallesi’nde yürüttükleri kentsel dönüşüm projelerinde halkın mutabakatının yüzde 100 olduğunu vurgulayan Türel, şunları aktardı: “Biz hiçbir çalışmamızı vatandaşa rağmen yürütmeyiz bütün çalışmalarımızı vatandaşla yürütürüz. Vatandaş istemezse bir şeyi yapmanın ne gereği var. Biz onlarla kol kola her şeyi tartışacağız, onların görüşlerini alacağız, Balbey’de de  aynı mutabakat oranlarıyla yola devam edeceğiz. Onların rızası olmadan hiç bir şeyi diretmeyiz, zorla bir uygulama yapmayız. Zaman içerisinde planları projeleri gördükten sonra yapılan işin ne kadar doğru olduğunu, mülklerinin çok daha yüksek bir değere sahip olacağını gördükten sonra en güzel şekilde onların da rızalarını almaya çalışacağız. Rıza gösterirlerse yaparız göstermezlerse de onlara rağmen bir iş yapmayız.”

Vatandaşın karşısına güçlü çıkmak istiyoruz
Planın neden önce Koruma Kurulu’na gönderildiği tartışmalarına da açıklık getiren Başkan Türel, şunları kaydetti: “Hiçbir kurul kararı nihai karar değildir. Hepsi revize edilebilir. Hiçbir büyükşehir meclis kararı da nihai değildir. Hepsi revize edilebilir. Sonuçta biz altlığı olmayan bir planı vatandaşlarımızla paylaşmanın gayri ciddi olduğunu düşünüyoruz. Biz vatandaşın karşısına güçlü bir şekilde çıkmak istiyoruz. Kurulun da onayladığı bir planla çıkmak istiyoruz. Bu süreci vatandaşlarımızla birlikte götüreceğiz. Orda da herkesin rızasını alırsak bu projeyi Antalya’ya kazandıracağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum şimdiden.”

Düşüncelerimizde zerre kadar fark yok
Başkan Türel, meclis salonunda bulunan mahalle sakinlerine de söz verdi.  Türel, Balbey’in tarihi ve otantik kültürüne uygun şekilde planlanmasını isteyen mahalle temsilcisine, “Düşündüklerimizle, düşündükleriniz arasında zerrece fark yoktur” şeklinde cevap verdi. Başkan Türel, Balbey’de uygulanacak projenin bir kentsel dönüşüm değil, kentsel yenileme projesi olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Engellilere sosyal tesis
Meclis toplantısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli ve ailelerine konaklamalı tatil imkanı sağlamak üzere Lara Birlik Plajı’ndaki EKDAĞ’a ait tesislerin, sosyal tesis olarak Büyükşehir Belediyesi Antalya Sosyal Hizmetler A.Ş.’ye verilmesiyle ilgili gündem maddesi de kabul edildi. Başkan Türel, engelli plajında olduğu gibi engellilere yakışacak bir sosyal tesisi daha Antalya’ya kazandıracaklarını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner153

banner152