banner170

Kepez Gülveren kentsel dönüşüm projesinde teslimler 23 Nisan'da!

Başkan Hakan Tütüncü, bir yıl gibi bir sürede fiziki gerçekleşmesinde yüzde 97’ler seviyesine gelinen Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, 137 hak sahibine dairelerinin 23 Nisan’da teslim edileceğini söyledi.

Gülveren Mahallesi’nde,  65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 adet gecekonduyu ve 137 hak sahibini kapsayan kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi. Yüklenici firma Pınarlar İş Ortaklığı, 160 gecekondunun 40 yıla yakın yaşadığı tapu sorununa çözüm üreten Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, 137 hak sahibine verilecek olan 306 dairenin yapımını büyük oranda tamamladı. 
Hak sahiplerine, ücretsiz olarak verilecek 306 dairenin bulunduğu 8 ile 10 katlı 6 bloğun inşasında yüzde 97’ler seviyesine gelindi.

Partilere ve meclis üyelerine Gülveren tanıtımı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, proje kapsamında tamamlanan sosyal konutları, Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meclis Üyeleri ile Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar ve MHP Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar’a tanıttı. Başkan Hakan Tütüncü, önümüzdeki hafta da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti meclis üyeleri için de tanıtım gezisi düzenleyeceklerini belirtti.
AK Parti ve MHP Meclis üyeleri ile bu partilerin ilçe başkanları, Tütüncü’nün rehberliğinde konutları, projenin sosyal ve teknik alanlarını gezdi. Başkan Tütüncü,  meclis üyelerine ve ilçe başkanlarına projenin maketi üzerinde Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi verdi.  Tütüncü, beraberindekilerle şantiye binasında ziyaret ettikleri yüklenici firmanın çalışanlarına da kolaylıklar diledi.
Başkan Hakan Tütüncü, meclis üyeleri ve ilçe başkanlarına, daireleri gezdirerek, proje hakkında bilgi verdi.

Tütüncü, açıklamasında yapılan eserlerin meclis üyeleri tarafından iyi bir şekilde bilinmesinin, eserlerin heyecanı ve mutluluğunun daha geniş toplum kitlelerine yayılmasını sonuçladığını belirtti.

En büyük proje 1 yılda tamamlandı
Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, Kepez Belediyesi’nin bugüne kadar yapmış olduğu en önemli işlerden bir tanesi olduğunun altını çizen Tütüncü,  “Geçtiğimiz yıl Şubat ayında bu projeye kazma vurulmuştu. 1 yıl gibi kısa bir sürede projenin yapımında yüzde 97’ler seviyesine gelinmesi önemli bir başarıdır.” dedi

Bu projenin, kentsel dönüşüme yepyeni ufuklar açan, yeni mantıklar kazandıran bir çalışma olduğuna işaret eden Tütüncü, “Gülveren, bir kamu arazi üzerine, yine kamu imkânlarıyla yeni değerlerin kazandırılması, kazandırılan bu değerlerle birlikte oluşan finansın sosyal amaçla konutlarla kullanılmasını öngören son derece güzel bir proje.  Hak sahiplerimize, konutlarını 23 Nisan 2021 tarihinde teslim edeceğiz.” ifadesini kullandı. 

Gülveren Türkiye’de bir ilk
Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’ni, diğer kentsel dönüşüm projelerinden ayıran dört tane özelliğinin olduğunu aktaran Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu özelliklerden birincisi dairelerin hiç para alınmadan ücretsiz olarak hak sahiplerine verilmesidir. Kentsel dönüşümün ikinci özelliği arsa metrekaresine eş değerde daireler verilmesidir. Türkiye’nin hiçbir yerinde, arsa metrekaresine eş değer daire verilen kentsel dönüşüm projesi yok. Gülveren projesinde, hak sahibinin, 200 metrekare arsası varsa 200 metrekare konut, 400 m2 arsası varsa 400 m2 konut verildi. Projenin üçüncü özelliği de 48 ay boyunca belediyemiz tarafından hak sahiplerine kira yardımı yapılmasıdır.

Hak sahiplerine lüks konutlar
Projenin dördüncü özelliği ise kat kaloriferinden, ankastre mutfağına kadar süper lüks dairelerin yapılmasıdır. Sosyal amaçlı konutlarda kullanılmayan inşaat kalitesi Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kullanılmıştır. Bu dört özelliği aynı anda barındıran Türkiye’de ikinci bir kentsel dönüşüm projesi bulunmuyor. Bu özellikleriyle Gülveren, Türkiye’de ilk olan kentsel dönüşümdür.”  

Gülveren, 400 milyon TL’lik bir iş
Başkan Tütüncü, dairelerin fiyatlarıyla her bir hak sahibine 1 milyon TL’den fazla bir kazanç kapısı araladıklarının da altını çizdi. Gülveren Ketsel Dönüşüm Projesi’nin, Kepez Belediye tarihinin en büyük ihalesi olduğunu belirten Tütüncü, “Canlı yayınla yapılan bu ihale yaklaşık 400 milyon TL’lik bir işi kapsıyor.” bilgisini paylaştı.  

Projenin yapıldığı alanın gecekondu işgali altında olduğunu hatırlatan Tütüncü, “İmar düzenlemesiyle belediye parselimizin üzerine bir inşaat yoğunluğu getirerek, sosyal konutlar için bir finans kaynağı oluşturduk.” dedi.  

Bayraktar, “41 kere maşallah”
Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar da, Gülveren’de,  Antalya’nın belki de Türkiye’nin örnek kentsel dönüşüm projesinin yapıldığını kaydederek, şunları ifade etti: “Proje için 41 kere maşallah diyoruz. Allah, bu projeye emek verenlerden razı olsun.  Yüklenici firmaya konutları, bir kentsel dönüşüm anlayışıyla değil, bir eser ortaya koyma anlayışıyla yaptıkları için kendilerine teşekkür ederim. Başkan Hakan Tütüncü, projenin ihalesini canlı yayında yaparak, bu güzel eserin ortaya çıkmasına vesile oldu. Bu nedenle Kepezliler adına kendisine teşekkür ediyorum. Bu kentsel dönüşümün, Antalya’da ve Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm modeli olmasını diliyorum.”

Seyyar, “Gülveren, Kepez’e vizyon kazandıracak”
MHP Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar da açıklamasında, şunları dile getirdi: “Kentsel dönüşüm denilince insanların aklında soru işaretleri oluyor. Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bu soru işaretlerinin ne kadar yersiz olduğunu gördük. Hak sahiplerinin birebir haklarını alması çok önemli. Hak sahipleri, proje alanındaki arsa metrekareleri kadar daire aldılar. Bu çok güzel bir olay.  Bu projeyi gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’ye, yüklenici firma temsilcilerine, çalışanlarına teşekkür ediyorum. Konutların işçiliğine baktığımız zaman kentsel dönüşümün çok üzerinde bir inşaat kalitesinde konutlar yapıldı. Bu proje, Kepez’e bir vizyon, bölgeye katma değer kazandıracaktır.  Milliyetçi Hareket Partisi, halka hizmetin Hakk’a hizmet olduğu düsturuyla hareket ederek, vatandaşlarımıza yönelik yapılan iyi hizmetlerde yerel yönetimlerimize destek verdi, vermeye de devam edecek.”

Bakanlar Kurulu kararıyla Kentsel Dönüşüm
Kepez Belediyesinin başvurusu sonrası Bakanlar Kurulu, kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı gecekondu bölgesini 6306 sayılı Yasa kapsamında ‘Riskli Alan’ ilan etmiş; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı karar da 3 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Riskli Alandaki gerekli iş ve işlemleri yürütülmesi için Kepez Belediyesi’ni yetkilendirmişti.

Projenin ihalesi, canlı yayında ‘Konut yapımı karşılığında arsa satışı’ modeli şeklinde; kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilmiş, ihale 13 turda tamamlandı.

Kepez Belediyesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner164