Avrupa Yakası'nın yıldızı; Güneşli bölgesi
Kentsel dönüşümün de etkisi ile sanayi bölgesi konumundan çıkıp yeni bir yüze kavuşan Güneşli- Basın Ekspres Yolu, arazilerin büyük ve işlenebilir olması, parçalı mülkiyet olmaması ve lokasyon avantajı ile yatırım yapmak isteyen inşaat firmalarının dikkatini çekiyor. Son dönemde Avrupa yakasında stratejik önemini korumaya devam eden bölge, birbiri ardına hayata geçirilen çok sayıda markalı ve nitelikli konut projesinin yanı sıra ofis ve otel projeleri ile de İstanbul’un merkezinde yaşam alanı çeşitliliği sunuyor. 

Bu kapsamda firmalara arazi geliştirme ve pazarlama konularında danışmanlık hizmeti sunan Artı Deneyim Danışmanlık Şirketi tarafından Güneşli- Basın Ekspres Yolu ile ilgili olarak yapılan çok kapsamlı bölge araştırması da bölgenin sunduğu yaşam alanı çeşitliliğini ve kazançlı yatırım yapmak isteyenler için önemli fırsatları ortaya koyuyor. 

Bölge ile ilgili hayata geçirilen kapsamlı araştırma sonuçlarına göre, Güneşli- Basın Ekspres Yolu’nda tamamlanan karma projelerde, 3–4 yıl kadar öncesine kadar konutların ortalama birim m2 fiyatları 1.500–2 bin TL'ler civarındayken, bugün 5 ila 8 bin TL arasında bir banda oturmuş olduğu görülüyor. Bu açıdan bakıldığında, o dönemlerde bölgedeki konutlardan alım yapan konut yatırımcılarının ciddi ölçüde değer artış kazancı elde ettikleri anlamına geliyor.    

Bölge Araştırmasında ortaya çıkan bir diğer önemli sonuçta Mahmutbey ile birlikte Basın Ekspres yolunun da Merkezi İş Alanı (MİA) olarak belirlenmesinin bölge gelişimine olan katkısı. Basın Ekspres yolu, gerçekleşen önemli yatırımlar ve büyük ölçekli gayrimenkul yatırımları ile ikinci bir Maslak olarak kabul ediliyor. Tüm bu olumlu gelişmeler sonucunda, bölgedeki ofis m2 fiyatları 10.000 TL'ler civarında seyrediyor. 

Araştırma sonuçlarına göre, Atatürk Havaalanı, yapımı devam etmekte olan 3.Havaalanı’na ve aynı zamanda şehrin merkezine yakın konumda olması gibi nedenlerle, Güneşli, Basın Ekspres Yolu, ileriki yıllarda daha çok kişi tarafından ev ve ofis olarak tercih edilecek gibi gözüküyor. Konut projelerinin yanı sıra İstanbul’daki nitelikli ofis projelerinin de bir arada bulunduğu bölgedeki ofis stoku da yeni gelen arzla birlikte sürekli artış göstermeye devam ediyor. 3. havalimanı ile birlikte bölgede ofis kullanımının daha da artacağı ve İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden olan Maslak’tan sonra ikinci önemli ticaret merkezi haline geldiği de elde edilen veriler arasında. 

Ulaşım yatırımlarının da yapıldığı bölgeye Raylı Sistem Projeleri kapsamında;2016 yılında Halkalı Gebze Marmaray Yüzeysel Metrosu, 2017 yılında Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattı, 2019 yılında Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir Metro Hattı ile 2019 yılı sonrasında Ataköy – Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattının hayata geçirilmesi planlanıyor. 

Yine bu bölgede; önümüzdeki yıllarda İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yapılması planlanan Havaray hatları paralelinde; Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı’nın yapılması gündemde. Üçüncü havaalanı dolayısıyla özellikle körfez ülkelerinden yabancı yatırımcıların da bu bölgedeki projelere yatırımda bulunmaları bekleniyor.  

Ayrıca yakın gelecekte mevcut yeni otellerin yanı sıra yeni 5 yıldızlı oteller ile büyük bir kongre merkezinin yapılması planlanan bölgede, fabrika ve diğer tesislerin de taşınmasıyla ortaya çıkacak yeni alanlara karma gayrimenkul yatırımlarının gelmeye devam etmesi bekleniyor. Özellikle de yatırımcılar için bu bölge önemli bir yatırım bölgesi olarak görülmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerle ve araştırma sonuçlarından çıkan beklentilere göre, Güneşli-Basın Ekspres yolundaki gayrimenkul projelerinde yakın dönemde konut m2 fiyatlarının 12.000 TL'lere ulaşması kaçınılmaz. 

Basın Ekspres Yolu-Güneşli Bölgesindeki projelerin tümü bir arada incelendiğinde, konutların tipolojik dağılımında; % 40 oranında 1+1 tipinde, % 30 oranında 2+1 tipinde, % 25 oranında 3+1 tipinde ve  % 5 oranında da 4+1 ve diğer tiplerde konutların yer aldığı belirlendi. 

Yine Artı Deneyim'in hazırladığı kapsamlı çalışma kapsamında; bu bölgedeki büyük ölçekli gayrimenkul projelerinden alım yapan kesimleri ve tercih nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralamak mümkün:   

-Kentsel dönüşüm ile birlikte bölgeni çehresinde yaşanan olumlu değişim,
-Konseptli ve nitelikli projelerden konut alma isteği, 
-Avrupa yakasının merkezine yakınlığı,
-Gelişmekte olan bölgelere yatırım isteği,
-E-5 ve E6 geçiş yollarının arasında kalması,
-Fiyatların doyum noktasına ulaşmamış olması, 
-Yeni ve kaliteli yaşam alanlarına sahip olması,
-Nüfus yoğunluğunun çevre ilçelere göre az olması,
-İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri durumunda olması,
-Hem yatırımcı hem de oturumcuya hitap eden projelerin varlığı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108