İzmirlilerin konut alırken önceliği çocukları oldu!
Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı altıncı, Avrupa'da ise ikinci kent olma özelliği taşıyan İzmir'de yapılan yeni konut projeleri, İzmir'de emlak satın almadaki öncelikleri de belirliyor. Özellikle kent merkezinin sıkışması sonucunda otopark ve sosyal donatı alanları yaşam kalitesi açısından ilk sıraya yükselirken, güvenlik kriteri de ön plana çıkıyor.

Geniş ev, büyük balkon
Ayrıca İzmirlilerin geçmişten gelen geniş ev ve büyük balkon gibi alışkanlıkları da hala varlığını sürdürüyor. Ancak, bundan birkaç yıl öncesine kadar konut fiyatlarını çok etkilemeyen büyük balkonlara sahip olmak için artık ciddi rakamları gözden çıkarmak gerekiyor. Çocuk sahibi İzmirli aileler için, konut alırken en büyük öncelik, evin konumunun çocuğun okuluna yakın olması. İzmirli aileler, çocukları için işyerlerinden uzaklara taşınmaya razı. Gayrimenkul pazarlama sektörünün önde gelen isimleri, İzmirlilerin konut alırken en çok nelere dikkat ettiğini anlattı.

En önemli belirleyici lokasyon Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk: Ev almak isteyenler için en önemli kriter lokasyon. Herkes kendi alışık olduğu ya da daha rahat edebileceğini düşündüğü lokasyonlan seçiyor. Bundan dolayı izmirliler şu bölgeyi tercih etmekte diyemeyiz. Genel olarak siteler tercih ediliyor. Sitelerdeki sosyal donatı alanları, güvenlik gibi ayrıntılar, aileleri site yaşamına çekiyor. Tabii İzmirliler hala ev alırken, salonun genişliğine, mutfağın ferahığma ve balkonun büyüklüğüne önem veriyor. Büyük ev ve geniş balkon alışkanlığımız İzmirliler olarak devam ediyor. İzmirliler alışık oldukları ev keyfinden vazgeçmek istemiyor. Bu da tercihlerinde ön sıraya yerleşiyor.

Orta gelirliler 2+1 evleri tercih ediyor 
TİM Platform Satış Müdürü ve KW Proje Koordinatörü Cem Tekoral: izmir'de ev alırken ençok dikkat edilen konu, evin lokasyonu ve bulunduğu semt. Ardından da alınan evin içindeki yaşam kalitesiyle, fiyat geliyor. Birçok insanın kredi çekip ev aldığını düşündüğümüzde bu da önemli bir kriter. Orta segment dediğimiz alıcı kitlesi 300350 bin lira civarmda bir ev alırken; üst segment dediğimiz kesim de, 500-600 bin TL., bandındaki evleri tercih ediyor. Orta segment ev alırken 150 -200 bin TL. civarmda kredi kullanıyor. Bu da aldıkları evin büyüklüğüne bire bir yansıyor.

Elbette İzmirliler, eskiden gelen alışkanlıklarını korumaya çalışıyor. Balkona çok önem veriliyor, ancak artık büyük balkon bir lüks. Eskiden herkesin ulaşabileceği büyüklükteki bir balkon ve metrekareye sahip evi alabilmek için 500-600 bin TL.'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bundan dolayı orta gelirli İzmirliler 2+1 evleri tercih etmek zorunda kalıyor. Tüm bunların yanmda toplu taşımaya yakınlık, evin okul ve hastaneye yakın olması, otoban bağlantısı bulunması da tercih sıralamasında projeyi öne çıkarıyor.

Öncelik, çocuğun yaşam kalitesinde
Tanyer İnşaat Satış Müdürü Ömür Sarsar: izmirli ev alma konusunda oldukça hassas ve seçici. Bir kere, evin yaşam kalitesine çok önem veriliyor. Balkonu olsun, bahçesi olsun, trafikle iç içe olmasın, camlan geniş olsun, otoparkı ve sosyal donatı alanları olsun istiyorlar. Bu da sitelerle başlayan bir alışkanlık. Kan-koca işten eve geldiklerinde her işlerini sitenin içinde görebilmek istiyorlar. Bundan dolayı ev alırken sosyal donatılara oldukça önem veriliyor. Ayrıca İzmirliler için güvenlik çok önemli. Eğer ev alanların çocuğu varsa, öncelik çocuğun hayat kalitesinde. Evin, çocuğun okuluna yakın olması belirleyici. İstanbul'da ise bu durum tamamen farklı. Orada evin işe yakın olması daha önemli. Biz İzmirliler çocuğumuz için bu konuda kendimizden daha fazla fedakarlık ediyoruz.

Çocuklu aileler, okula yakın ev istiyor
Buca TURYAP Proje Müdürü Şükrü Doğru: İzmirliler ev alırken ilk olarak yatırım yapmak istediği projeye ve fiyatına bakıyor. Eğer evi kent merkezinde alıyorsa marka öne çıkıyor. Fiyat burada ikinci planda kalıyor, insanlar marka konutlarda kaliteli ürün kullanıldığını biliyor ve işini şansa bırakmak istemiyor. Bu yüzden de verdiği paraya bakmıyor. Bu kesim genelde üst gelir seviyesinden oluşuyor. Eğer kent dışında ev alıyorsa, fiyat avantajına dikkat ediyor. Çünkü doğal olarak aldığı konutun ileride değer kazanmasını ve kar etmeyi istiyor.

Eğer ev alırken öncelikleri sıralamamız gerekirse; 'Fiyat, doğru ürün, doğru mimari, doğru konum, doğru firma' olarak sıralayabiliriz. Bunların dışında evin özelliklerine gelirsek de balkon İzmirlinin olmazsa olmazı. Ancak alışık olduğu büyük balkonları almak artık İzmirli için büyük lüks. Çoğu orta sınıf İzmirlinin de kesesini aşıyor. Büyük metrekareler de İzmirli için önemli. Ancak artık bu da lükse girmeye başladı. İnsanlar bu yüzden kent merkezi dışında daha ucuza ulaşabilecekleri lükse yöneldi. Çocuklu aileler için çocuğun okuluna yakınlık büyük önem teşkil eden diğer bir ayrıntı.

Evi almaya kadın ve çocuk karar veriyor
First Class Trust Union Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay: İzmirliler ev alırken çocukların isteğini ön planda tutuyor. Ardından da hanımların beklentileri geliyor. Evi alıp almamaya karar verenler çocuk ve kadınlar. Çocuğun okuluna yakınlık en önemli konu. Konutun özelliklerine gelince, lokasyon birinci sırada. Burada herkes kendi oturduğu yere yakın projelerde yer almak istiyor. Güzelbahçe'de yaşayan birinin, Çiğli tarafından ev alması çok zor.

Ardından da evi satın alırken, evi satanın alıcı üstünde yarattığı güven geliyor. Kısaca insani ilişkiler. Bu da, projeye güven duyulmasını sağlıyor. İnsanlar doğru yatırım yaptığına inanıyor. Siteler elbette öncelikli. Sosyal donatı alanları ve güvenlik zaten, artık olmazsa olmazlar arasında, izmirliler eski alışkanlıklarına da devam etmek istiyor. Mesela, balkon, geniş metrekare, evin diğer iç özellikleri belirleyici oluyor. Toplu taşımaya yakınlık, yan yanya önemli. 

Doğukan Fikri FİDAN/Yeni Gün İzmir Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127