Soğanlı dönüşmeye devam ediyor!
Bursa'nın yapılaşma sorununa çözüm üretmek, tarihi değerleri koruyarak yeni ve modern yaşam alanları oluşturmak düşüncesiyle Osmangazi Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinin ilk ayağı Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çalışmalar son sürat devam ediyor.

Toplam 42 hektarlık alanı kapsayan projenin, 15 bin 95 metrekarelik alanı oluşturan ve 223 konut ve 17 ticari alanın inşa edileceği 1. etap i. kısmında ilk harç geçtiğimiz yıl ekim ayında döküldü. 10 blok olarak inşa edilecek olan 1. etap 1. kısımlık bölümde kaba inşaatın yüzde 40'lık bölümü tamamlandı. Zemin+5 kat yüksekliğinde inşa edilen binalarda 2+1 ve 3+1 olmak üzere birbirinden lüks daireler yer alacak. Her binanın bodrum katının kapalı otopark olarak tasarlandığı projede, aynı zamanda LPG'li araçlar için de açık otoparklar bulunacak. Dört etap olarak gerçekleştirilecek olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde üç ve dördüncü etapların da ihalesi yapıldı. Kazanan firmalara yer teslimi yapıldı. Zemin güçlendirme ve sondaj çalışmaları tamamlandı. Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesinde konut ve ticaret alanları, pazar alanı, ibadet, eğitim, sağlık alanları, spor tesisi, otopark, sosyal ve kültürel tesis alanları, yeşil alanlar, yaya ve bisiklet yolları gibi birçok ayrıntı planlandığını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "'35 hektarı rezerv, yedi hektarı da riskli alandan oluşan projenin en dikkat çeken yönlerinden biri, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının, toplam alanın yüzde 85'ini kapsaması. Yani kullanılacak alanın sadece yüzde 15'ini konutlar kaplayacak, diğer alanlar vatandaşlarımız için sosyal yaşam alanı olarak planlanacak. Projeyi hayata geçirebilmek için 120 bin metrekare alan kamulaştırdık ve karşılığında 128 milyon lira gibi çok ciddi bir kaynak kullanıldı" dedi.

DEMİRYOLU ALTI YATIRIMLARIN MERKEZİ OLACAK
Başlatacakları kentsel dönüşüm projelerinin, aynı zamanda inşaat sektörüne hareketlilik getireceğini, sektör temsilcilerinin bu süreçte yeni yatırım için kentsel dönüşüm uygulama alanlarını hedef alarak yeni yatırım yerlerini belirlemelerini öneren Dündar, "Soğanlı ve Kent Meydanı projeleriyle birlikte, demiryolu altı olarak bilinen bölge, yatırım için bir çekim merkezi olacak. Kentin merkezindeki bu bölge, en geç 5-10 yıl içerisinde çok ciddi gelişim gösterecek. Bizden yeni yatırım alanı bekleyen sektör temsilcilerine, demiryolu altı olarak bilinen bölgeyi dikkate almalarını öneririm. Bu bölgede 2 bin metrekarelik yer toplayan bize gelsin. Belediye olarak biz gerekeni yapmaya hazırız' diyor.

Soğanlı ve Kent Meydanı projeleriyle birlikte, Bursa'da kentsel dönüşümün büyük hız kazanacağını söyleyen Dündar, "Soğanlı ile birlikte Kanalboyu Caddesi'ni. iki bina arası 100 metre olacak şekilde yeniden düzenliyoruz. Böylece, Botanik Park, Kanalboyu, Merinos Parkı ve Kültürpark arasında şehrin nefes alacağı yepyeni yeşil aks ortaya çıkmış olacak. Kent Meydanı projemizdeki asıl düşüncemiz de, Almira Hotel önünden itibaren yolu yer altına alarak. Santral Garaj ile demiryolu altı tabir edilen bölgeyi yaya aksı ile birleştirmek. Böylece aşağıya doğru baskıyı artırıp kentimizde dönüşümü tetiklemek" açıklamasını yapıyor.

DEMİRKAPI'DA DÖNÜŞÜM ZAMANI
Daha modern ve yaşanabilir Osmangazi oluşturmak adına kentsel dönüşüm alanında Türkiye'de örnek çalışmalar yürüten Osmangazi Belediyesi, Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek için gün sayıyor. Son şeklini alan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay beklenen projede toplam 262 konut yer alacak. Uludağ eteklerinde toplam 68 bin 929 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi, konutları, ticari alanları, yeşil ve sosyal donatı alanlarıyla Türkiye'ye rol model olacak. Bölgenin doğal ve kültürel yapısına uygun olarak hazırlanan Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 102 blok yer alacak. 234 adet 2+1, 28 adet ise 3+1 olmak üzere Dcmirkapı'ya mimarisiyle fark yaratan toplam 262 konut yer alacak. Projede, sekiz adet ticari alan olacak. Yeşil alanlarıyla ön plana çıkacak olan Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 55 araçlık kapalı ve 70 araçlık açık olmak üzere toplam 125 araçlık otopark kapasitesi olacak. Uludağ yamaçlarında gerçekleştirilecek kentsel dönüşüme öncülük edecek olan Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Başkan Dündar. "Demirkapı projemiz hazır. Son şeklini verdiğimiz projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanhğı'nın onayını bekliyoruz. Bakanlığın onaylanmasının ardından çalışmaları başlatacağız" diyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK PROJELER
Kent estetiği ve mimari kültürüne uygun, bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle çeşitlilik arz eden ve zemin artı üç kat olarak inşa edilecek konutları, dağ yamaçları denilen bölgenin dönüşümüne öncülük edecek. Mevcut konut ve nüfus yoğunluğunun değişmeyeceği Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde. bölgenin sosyal ve kültürel yapısına, bölgenin coğrafi şartlarına uygun konut yapısı ile Hisar projesi, Uludağ'ın ihtişamını ortaya çıkaracak.

BURSA GERÇEK KENT MEYDANI'NA KAVUŞUYOR
Osmangazi Belediyesi'nin 2016 yılına damga vuracak yatırımlardan biri de Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi. Proje, Bursa'yı özlenen ve beklenen gerçek kent meydanına kavuşturacak. Toplam 3.4 hektar uygulama alanına sahip Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için şu ana kadar bölgedeki 24 dükkan kamulaştınldı. Yedi dükkanın yıkımı gerçekleştirildi. Şimdiye kadar yapılan kamulaştırmalar için hak sahiplerine yaklaşık 31 milyon TL ödendi. 2016 yılı içinde bölgedeki diğer dükkânların kamulaştırması yapılarak projenin başlatılması hedefleniyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, projede sadece kamulaştırmaların maliyetinin 150 milyon TL dolaylarında olacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor: ''Yürütülen kamulaştırma çalışmalarının yüzde 50'sini tamamladık. Kamulaştırma ile ilgili mali açıdan sıkıntımız yok. Ancak, bazı mülk sahipleriyle hukuki süreç uzayabiliyor. 2016 yılında kamulaştırma işlemlerini sonlandırıp projeyi başlatmayı hedefliyoruz" diyor. Kent Meydanı'nın şu anda Bursa'nın en kıymetli yeri olduğunu ifade eden Başkan Dündar, "Burası için hayalimiz var. Hedefimiz meydanın altından geçen caddeyi yol altına alarak meydan ile alt taraftaki mahalleleri üstten birleştirip, yaya aksı oluşturabilmek. Bu proje kapsamında bölgedeki her şeyi yıkıp, yeni bir meydan ortaya çıkaracağız. Meydanın altını da otopark olarak inşa edeceğiz. Mimarisiyle dikkat çeken proje bölgenin çehresini değiştirecek" bilgisini paylaşıyor. .

Fortune Türkiye Bursa Dergisi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127