Dolardaki iniş çıkışlar konut sektörünü nasıl etkiledi? Markalı konutların önde gelen isimleri anlattı!
Ekonominin lokomotifi gayrimenkul sektörü, politik atmosferdeki belirsizlik, döviz kurundaki yükseliş ve inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle zorlu bir yıl geçiriyor. Yaz durgunluğunu kampanyanlarla atlatmak için sektör, peşinatsız, sıfır faizli satışlarla yatırımcıları satış ofislerine çekmeye çalışıyor. Sektör temsilcilerine göre düzenlenen kampanyalar zamlı fiyatlardan etkilenmemek için önemli bir fırsat. Sözcü'ye konuşan markalı konutun önde gelen isimleri uzun bir süredir kârdan feragat edip fiyatları attırmadıklarını ancak sonbahar zammın kaçınılmaz hale geldiğini belirterek "gücü olan şimdi ev alsın" dedi... 


MALİYET BASKISI FİYAT ARTIŞINI GETİRİR/ Ömer Faruk ÇELİK

İnşaat maliyetleri arttıkça konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini belirten KONUTDER Başkanı ve EYG Grrup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, ''Kimse karlılığını artırmak için zam yapmıyor, maliyet baskısı fiyat artışını gündeme getiriyor'' değerlendirmesini yaptı. Dövizdeki yukarı yönlü hareketin maliyetlerini arttıracağını ve bunun enflasyonu bir miktar yükselteceğini söyleyen Ömer Faruk Çelik, tüm sektörlerde daralma yaşacağını kaydetti. Merkez Bankasının faizleri yükselterek döviz kuruna müdahele etmesi halide konut kredilerinde yükselme yaşanacağına dikkat çeken Çelik, ''Vatadaşın satın alma gücü azalacağını bir sarmalı içine doğru giriyoruz''dedi.


BÜYÜK FİYAT ARTIŞI OLABİLİR/ Mehmet OKAY

Son bir ayda döviz hareketlenmesi ile demir ve beto fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 arttığına dikkat çeken At Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehm et Okay ''Diğer girdilerin de parsel şeklide artmasıbekleniyor. Sektör oyuncuları bunu henüz fiyatlara yansıtmadı. Türkiye’nin konjonktürel belirsiz durumunun devam etmesi ve FED’in eylül ayı gibi faiz artırımına gitmesi halinde yılın son çeyreğinde büyük fiyat artışı olabilir” ifadelerini kullandı. Türkiye’de güçlü bir hükümet kurulması ve FED’in faiz artırımına ertelemesi halinde faizlerin düşük kalacağını ve dövizdeki artışın duracağını kaydeden Okay, petrol fiyatlarının yükselmemesi halinde konut fiyatlarında büyük artış yaşanmayacağını söyledi. Okay, “Tecrübelerimiz gösteriyor ki, gayrimenkul alım kararları ertelenmemeli ve bir an önce karar verilip yatırım yapılmalı” diye konuştu.


KAMPANYALAR ÇOĞALACAK/ Uğur DUMANKAYA

Gayrimenkul sektörünün üzerinde kara bulutların dolaştığı dönemde ev almak isteyenlerin önüne ciddi fırsatların çıktığını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, firmaların satışları artırmak için fiyatları biraz daha baskı altında tutacağını ve uygun ödeme seçeneklerini içeren kampanyaların artacağını kaydetti. Seçim sonrasıda ortaya çıkan belirsiz ortamın yabancıya satışların olumsuz etkilediğini bildiren Dumankaya, yatırım amaçlı ev alanların da beklemeye geçtiğini ifade etti. Dumankaya, maliyetlerdeki artış nedeniyle önümüzdeki dönemi yeni proje sayısının bir miktar azalacağı belirtti. 


FİYATLARIN ARTMASI KAÇINILMAZ/ Tamer ÖZYURT

Son 1,5 yılda konut fiyatlarının yüzde 50 oranında arttığını söyleyen Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, gelir düzeyi bu oranda artmadığı için satışlarda ciddi sıkıntı yaşandığını ifade etti. Yıl başından bu yana iç talebin yüzde 60 daraldığını vurgulayan Özyurt, "Medyada konut alımların yüzde 20 arttığı söyleniyor ama bu gerçeği yansıtmıyor. TÜİK, tapu kayıtlarını veri alıyor, ancak söz konusu satışlar iki yıl önceye ait" dedi. Yılın ilk yarısında sektörün yabancıya satışlarla nefes aldığına dikkat çeken Özyurt, "Siyasi ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yabancı alımlarında da azalma var. Süreç böyle devam ederse fiyatların artması kaçınılmaz" dedi. 


EV ALMAK İSTEYENLER İÇİN ALIM ZAMANI/ Ali AĞAOĞLU

Seçim nedeniyle bu yılm belirsizlikler geçeceğini öngördüklerini söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Ancak, şu anda gözlüklerim buğulu, burnumun ucunu göremiyorum. Bütün gün televizyon karşısındayız. Hükümet kurulacak mı, erken seçim mi olacak? Önümüzdeki iki-üç ayın neler getireceği çok önemli" diye konuştu. Kendi projelerinde satışların gayet iyi gittiğini ancak sektörün geneline bakıldığında manzaranın sıkıntılı olduğunu kaydeden Ali Ağaoğlu, "Doların Türk Lirası karşısında bu kadar hareketli olması vatandaşların gayrimenkul yatırımlarım ertelemesine neden oluyor. İnşaatçılar geçtiğimiz yıldan bu yana kârlarından feragat ederek konut fiyatlarında zam yapmamıştı. Kurdaki artıştan dolayı maliyetlerde yüzde 20'ye yalan bir artış var ve bu fiyatlara gelecek aylarda mutlaka yansıyacak. Ev almak isteyenler için alım zamanı" dedi.


BUGÜNLERİ MUMLA ARAYACAĞIZ/ Hamit DEMİR

Kurdaki belirsizlik ve siyasi atmosferin ister istemez karamsarlık yarattığını belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Yılbaşında bıçak kemiğe dayandı diyorduk, ama şu an kemiği de kesti. Eğer kur daha da yukarı çıkarsa sadece inşaatta değil bütün sektörlerde sıkıntı yaşanacak. İşletmeler kapıya tamamen kilit vurmamak için maalesef işten çıkarmalara başlayacak. Bugünleri mumla arayacağız" dedi. Konut fiyatlarına zam yapılmazsa birçok firmanın ayakta kalmayacağıı söyleyen Demir "Eylül'de yüzde 5 ila 7 arasında fiyat artışı olmak zorunda. Peşin parası olan oturumcular ev alıyor ama yatırımcılar beklemeye geçti' diye konuştu. 


EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN/ Nazmi DURBAKAYIM

İnşaat malzeme girdiklerindeki artışın uzun süredir şirketler tarafında sebvanse edildiğini ve satış fiyatlarına yansıtılmadığını belirten İstanbul İnşaatçılar Dereği (İNDER) ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım yazın sona ermesi ile kout fiyatlarıda yüzde 10 artış yaşanacağını söyledi. Seçim ve tatil nedeniyle yaz aylarında sektörde bir rehavet oluştuğuna dikkat çeken Durbakayım, ''Şu anda panik olacak kötümser bir hava yok. Maliyetler de yüzde 15 artış var İnşallah döviz kuru Türk lirası karşısında değer yitirir ve sektör sobahar da calanır'' diye konuştu.


MALİYETLER YÜZDE 30 ARTTI/ Erden TİMUR 

İnşaat maliyetlerindeki artışın yüzde 30'ları bulduğunu söyleyen Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Timur, bu artışın fiyatlara bugüne kadar çok az yansıdığını ifade etti. Erdem Timür, ''Artan maliyetlerin yarattığı ciddi bir baskı var. Şirketler uzun süredir zam yapmamak için direniyordu ama önümüzdeki süreçte fiyetların kısmen artmasını bekliyorum. Döviz kuru bu şekilde hareketli olacaksa fiyatlarda bu durumdan etkilenmeye devam edecek. Koalisyon mu tekrar seçim mi belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor. Tekrar seçimin bir maliyeti olur ve bunu sektör olarak hissederiz'' dedi. KONUT FİYATLARI MUTLAKA ARTAR/ Yaşar AŞÇIOĞLU 

Seçimde Türk Milleti tavrını ortaya koydu ama bir türlü koalisyon kuramadı. Yaratılan belirsizliğin faturası yavaş yavaş yannsıyor'' diyen Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, ''Bu kriz ortamında çıkması lazım siyasetlerin. Bizim sorunumuz yok ama piyasada genel bir sıkıntı var. Böyle devam ederse konut fiyatları mutlaka artar'' değerlendirmesini yaptı. Yatırımcılar beklemeye geçtiğini dikkat çeken Aşçıoğlu, ''Dolar bir şekilde dengeyi bulur, satıcı karından feragat eder orta yol bulunur. Asıl sorun vatandaşların verdiği talimatları siyasilerin uygulayamaz.''dedi.Sözcü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108