banner170

'En güvenli yatırım limanı yine gayrimenkul oldu!'
Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 29 Mart 2016 Salı günü Divan İstanbul Oteli’nde gerçekleştirdi. GYODER Başkanı Aziz Torun'un açılış konuşmasını yaptığı Genel Kurul Toplantısı’nda Garanti Bankası Baş Ekonomisti Nihan Ziya Erdem de konuk konuşmacı olarak yer aldı.

GYODER’in 29 Mart, Salı günü Divan İstanbul Otel'de düzenlediği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Derneğin 2015 yılında gerçekleştirdiği tüm çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Derneğin 2015 yılındaki faaliyetlerini üyelere aktaran GYODER Başkanı Aziz TORUN, “Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” GYODER olarak güçlü vizyonumuz, öngörülerimiz ve değerli üyelerimizden aldığımız güç ile başarılı bir faaliyet dönemini geride bırakarak yeni döneme umut ve heyecanla başlıyoruz.” dedi. Gayrimenkul sektörünün büyümesini ve ekonomiye katkısını önümüzdeki dönemlerde de devam ettirmesi dinamik bir Türkiye için vazgeçilmezlerden olduğunu söyleyen TORUN, ‘Geçtiğimiz dönem birçok açıdan bakıldığında zor bir yıldı. Seçimlerden kaynaklanan siyasi belirsizlik, döviz kurundaki dalgalanmalar, dünyada ve ülkemizde yaşanan üzücü olaylara rağmen 2015 yılı Türkiye gayrimenkul sektörünün rüştünü ispatladığı bir yıl oldu. Son on yılda büyüme ivmesi yakalayan gayrimenkul sektörü için 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen 2015 yılında da sektörümüz büyümesini sürdürerek; derinleşti, ürün kalitesini artırdı, mimari ve yapı standardı yüksek, çevreci ve dünya çapında ödüllere aday olan ve kazanan çok sayıda proje hayata geçirmeye devam etti." diye konuştu.

TORUN, sözlerine şöyle devam etti. “Konut talebini erteleyen vatandaşların harekete geçeceğini düşünmekteyiz. Faiz oranlarının yıllık %10'un üzerinde olmaması gerekiyor. Avrupa'da ve ABD ve gelişmiş diğer ülkelerde parasal genişleme nedeniyle faiz oranları eksi ve sıfır noktasına varmaktadır. Ancak aynı rating’e sahip bir Türk şirketi ile Avrupalı şirketini karşılaştırdığımızda Avrupalı şirketler 5 yıl vadeli bir kredi için %1 civarında yıllık faiz ödeyip kredi bulabildiği halde Türk şirketleri aynı süre için %5-6 aralığında bir oranda borçlanmaktadır. Dolayısıyla bu da bizim şirketlerimizin karlılığını ve kur farkında dengesizliklerinden kaynaklanan kur farkı zararlarını doğurmakta, bu anlamda çok büyük haksız rekabete neden olmaktadır. Faizler düşme eğilimi gösterirse alım hızlanacak, gayrimenkul şirketlerinin de kampanyaları ile piyasa canlanacaktır. Siyasi ve ekonomik belirsizlik nedeniyle tasarrufunu dövize yapanların da bu dönemde konuta yönelmesini beklemekteyiz.”dedi.

Kentsel dönüşümle ilgili olarak ise TORUN, ”Bugün çoğunlukla lüks semtlerde parsel bazında dönüşüm olmaktadır. Bu da kentsel dönüşümün sınırlı kalmasına ve amacından sapmasına neden olmaktadır. Alt ve orta gelir grubunda esas riskli olan binalar ve riskli bölgelerde beklenen hız, ölçek ve başarı da yakalanamamıştır. Önümüzdeki dönem yürürlüğe girmesini beklediğimiz “kentsel dönüşüm kanun tasarısıyla” amacına uygun bir kentsel dönüşüm uygulamasına ulaşmış olacağız“ şeklinde konuştu.

Sözlerine“2016 yılında özellikle zayıf tarafımız olan öz sermaye yapısını güçlendirmek için, halka arz, yabancı fonlar, kira sertifikası, gayrimenkul sertifikası, tahvil gibi uzun vadeli sermaye piyasası araçlarını kullanarak gelecekteki bir yol kazasına engel olmalıyız. Biz Türkiye gayrimenkul sektörü olarak önce gayrimenkul yatırım alanlarımız çeşitlendirmeli ve zenginleştirmeliyiz.” diye devam eden TORUN, GYODER olarak gerçekleştirdikleri çalışmalara da değindi.

GELECEĞİ TARTABİLMEK İÇİN SEKTÖRÜ ANALİZ ETMEYE İHTİYAÇ VAR
TORUN, “2015 yılında yayınlamaya başladığımız, GYODER Gayrimenkul Araştırma ve Rapor Üretimi Komitesi önderliğinde önemli veri sağlayıcı kuruluşlarca toplanan, Veri Yorumlama Üst Kurulu tarafından derlenen verilerin, sayısal göstergelerin sunulduğu ve üçer aylık dönemlerde yayınlanan GYODER Gösterge, gayrimenkul sektörü için çok önemli bir veri tabanı oluşturdu ve bir referans noktası haline geldi. Ayrıca “Balıkesir İli Yatırım Alanları Vizyon Araştırma Raporu”, “Balıkesir Konut Satın Alma ve Tüketici Tercihleri Araştırma Raporu”, “Gaziantep Gayrimenkul Sektörü Değerlendirme ve Öngörüler raporu” ve “Gaziantep Konut Tercihleri Araştırması” gibi yerel çalışmaları da hazırlayarak sektör ile paylaştık” dedi.

HEDEFİMİZ, SEKTÖRÜN eğitim ALTYAPISINI GÜÇLENDİREREK KALİTELİ İNSAN GÜCÜNÜ ARTIRMAK
GYODER Eğitimleri ve Akademik çalışmalarını daha kurumsal bir yapıya kavuşturduklarını ve “GYODER Akademi”yi hayata geçirdiklerini ifade eden TORUN, “2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile imzalanan protokol gereği kuruma özel başlatılan "MBA in Real Estate" programı ilk mezunlarını verdi. Üniversite işbirliklerimiz kapsamında yüksek lisans programlarında işbirliğine gittik ve GYODER üyeliği üzerinden yapılan başvurularda %50’ye varan indirimler sağladık. Yıl boyu düzenlenen 12 eğitime 300’e yakın kişi katıldı. Bu eğitimler; “Hukuki Boyutuyla Gayrimenkul Yatırım Fonları Semineri”, “Turkish Real Estate Market InView Of The Global Investment Environment", “Turizm Yatırımları, Yeni Jenerasyon oteller ve Otel Öncesi Açılış Süreç Yönetimi”, “Gayrimenkul Finansmanı ve Yeni Enstrümanlar”, “İşSağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri”, “Gelir Kapitalizasyonu Yaklaşımı ve Getiri Kapitalizasyonu Eğitim Semineri”, “Gayrimenkulün Vergisel Boyutu”, “Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Eğitimi”, “İzinli Pazarlama Yasası ve Yasa'nın Gayrimenkul Sektörüne Yansımaları Eğitimi”, “Kentsel Strateji” Eğitimi, Sözleşme Hazırlama ve İnceleme Teknikleri, Bina Tamamlama Sigortası Eğitim Semineri” başlıkları altında gerçekleştirildi.” dedi.

“YATIRIMCILAR İÇİN YENİ İŞBİRLİKLERİNE İMKÂN YARATTIK.”
KONUTDER, İNDER, TMB, İNTES, İMSAD, MÜSİAD ve İTO gibi sektörün diğer öncü dernekleriyle bir araya gelerek sektörün sorunları ve ihtiyaçları ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında ortak çalışmalar, işbölümü ve işbirlikleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Aziz TORUN, “GYODER, çalışmaları neticesinde kamu otoriteleri nezdinde muhatap kabul edilerek görüşlerine başvurulacak bir mercii haline gelmiş ve ilk kez 64. Hükümet 2016 yılı Eylem Planı içerisinde Gayrimenkul Sertifikası Modeli çalışmasında işbirliği yapılacak kurumlar arasında zikredilmiştir.” diye belirterek “2015 ve 2016 yıllarında GYODER olarak Türkiye gayrimenkul sektörünü uluslararası platformlarda da başarıyla temsil ederek dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan Cityscape Global Dubai, Cityscape Türkiye ve MIPIM’e katılım sağladık. Bu fuarlarda düzenlediğimiz etkinlik, panel ve oturumlarla yabancı yatırımcılarla Türk yatırımcıları bir araya getirerek yeni işbirliklerine imkân yarattık.

Yurtdışı ilişkiler ve çalışmalarımız içerisinde; 2015 ve 2016 Uluslararası MIPIM Gayrimenkul Fuarı, Cityscape Global 2015 gibi uluslararası etkinliklere katılarak aktif olarak Türkiye’yi temsil ettik. Hazırladığımız “Restructuring Of Istanbul: Reconnection, Regeneration, Resettlement” raporunu ve “An Investor’s Guide” adı altında 3 kitapçık ve bir İstanbul haritasından oluşan yayın setini katılımcılar ile paylaştık. Diğer taraftan, 24-26 Mart 2016 tarihlerinde ilk defa İstanbul’da düzenlenen Cityscape Türkiye’de destek veren kuruluş olarak geniş bir katılımla yer aldık. Diğer taraftan, 24-25-26 Mart 2016 tarihlerinde ilk defa İstanbul’da düzenlenen Cityscape Türkiye’de destek veren kuruluş olarak geniş bir katılımla yer aldık. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin gayrimenkul sektöründe hizmet veren firmalarını aynı çatı altında toplayan sivil toplum kuruluşu RGMD (Russian Guild of Managersand Developers) ile bilgi alışverişi ve uluslararası etkinlik işbirlikleri geliştirmek üzere bir protokol imzaladık. DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi işbirliği ile, 2005 yılından bu yana dünyanın en büyük ikinci, Avro Bölgesi’nin ise en büyük yatırım fonu merkezi olan Lüksemburg’da, 3 Mart 2016 tarihinde “Gayrimenkul Fonları ve Türkiye Gayrimenkul Sektöründeki Yatırım Fırsatları” konulu toplantıyı düzenledik." şeklinde ifade etti.

“ZİRVEMİZ 10 MAYIS’TA “MeTRekare” TEMASIYLA İSTANBUL'DA”
10 Mayıs 2016 tarihinde Raffles Otel’de Türkiye’nin gayrimenkulde nabzını tutan 15.Gayrimenkul Zirvesini yine geniş bir katılımla yenilikçi ve vizyoner bir yaklaşımla “MetreKare” konseptiyle gerçekleştireceklerini ifade eden TORUN, “Sektör adına taahhüt ettiğimiz her hizmeti zamanında, en üst kalite ve başarıyla tamamlamanın haklı gururunu yaşayacağız.“ diye konuştu. Gelişen Kentler Zirvesi’nin 7’ncisini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katılımlarıyla 06-07 Mayıs 2015 tarihlerinde Balıkesir’de düzenlediklerini ve Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8.’sini bu yıl Sonbaharda Antalya’da Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

TÜRKİYE’DE BÜYÜME, FİNANSAL PİYASALARDAKİ OYNAKLIĞA RAĞMEN ILIMLI SEYREDİYOR.
GYODER Olağan Genel Kurul Toplantısı’na konuk konuşmacı olarak katılan Garanti Bankası Baş Ekonomisti Nihan Ziya ERDEM de ekonomik gelişmeler, beklentiler ve Türkiye gayrimenkul sektörüne bakış konulu "Dünya ve Türkiye Ekonomik Görünümü" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. ERDEM, konuşmasında "Dünya ekonomik büyümesinin önümüzdeki yıllarda hız kazanması beklense de büyüme, küresel kriz öncesi seviyelerin altında kalmaya devam edecek. Sınırlı büyüme ortamının yarattığı düşük emtia fiyatları, gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyonu yükseltme çabalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor." Türkiye’de ise finansal piyasalardaki oynaklığa rağmen büyüme ılımlı seyrediyor. Finansal piyasalarda risk iştahının artması, faiz oranlarında düşüş imkânı yaratsa da enflasyonun yüksek seviyesi, bu düşüşün sınırlı kalmasına neden olabilir. Gayrimenkul sektörü değerlendirildiğinde ise fiyat artışlarının önemli bir kısmının kalite artışından kaynaklandığı; uzun vadede nüfus dinamiğinin sektör için olumlu olduğu görülüyor.” dedi.

Milliyet 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner164