Gelecek üç yıl için konutçuların üretim hedefleri çok yüksek!
Konutta üç yıl planı Konut sektöründe önemli değişimler yaşanıyor. Büyük projelerin yerini butik küçük projeler alırken ikinci el konut satışları birinci eli geçmiş durumda. Büyük şehirlerde ise bitmiş konut stoku hızla artarken konut üretiminde bir gerileme yok. Gelecek üç yıl için konutçuların üretim hedefleri geçtiğimiz üç yılın çok üzerinde.

2015 konut satışlarında rekor kırılan bir yıldı. 1.2 milyon konut satılırken konut satışları 2014'e göre yüzde 9.6 artarak rekor kırdı. 2016 ise artan terör saldırılarının yol açtığı korku atmosferi ve tüketimdeki daralma üzerine müteahhitlerin temkinli yaklaştığı bir yü olarak başladı. Sektörün 2016'ya yönelik büyük beklentileri yoktu. Ciro ve satış hedefleri 2015'in altındaydı. Ancak Nef gibi büyük markalı konut üreticileri bile 2016 tahminlerinde yanıldı. Nef icra Kurulu Başkanı Erden Timur, "Bu yılın ilk beş aymda yaptığımız satışı ben dahil şirketten kimse tahmin edemedi. Hiç lansman yapmadan ilk beş aydaki konut satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre iki kat arttı" diyor. Sadece Nef değil, büyük konut üreticilerinin hemen hepsi, 2016 cirolarının geçen yılın altında kalacağını tahmin ediyordu. Bu nedenle daha az sayıda projeyi hayata geçirmeyi planladılar. Ancak yılın ilk yarısmı geride bıraktığımız bugünlerde birçok büyük markalı konut üreticisinin 2016 hedefleri 2015'i geçti. İşte stok artışından küçük projelere dönüşe kadar gayrimenkule damga vuran önemli değişimler.

İkinci el satışı arttı
Üç yıl öncesine kadar konut satışları içinde birinci ve ikinci el satışlar neredeyse aynıydı. Ancak 2013'ten beri en fazla payı ikinci el satışlar almaya başladı. 2015'te satılan 1.2 milyon konuttan 598 bin 667 adedi ilk defa satılırken 690 bin 653 adedi ise ikinci el konut satışı oldu. Bu yüm ilk dört aylık döneminde 409 bin 812 konut satüdı. Bunların 186 bin 768 tanesi ilk defa satılırken, 223 bin 44'ü ise ikinci el konut satışları oldu. Konut piyasasında ikinci el konut satışlarının birinci ele göre daha hareketli olduğunu belirten Anadolu Yakası inşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bunda kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanmasının etkili olduğunu söylüyor.

Stoklar büyüyor
Eva Gayrimenkul Değerleme'nin 2015 Aralık tarihli istanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu'na göre, 2015 sonu itibarıyla İstanbul genelinde bin 242 projede 500 bin 585 adet konut stoku bulunuyor, iki yü önce bu sayı bin projede toplam 428 bin 893 adet daireydi. Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, stoktaki konut sayısmda proje bazmda bakıldığında yüzde 24, daire bazlı baküdığında ise yüzde 17 artış yaşandığını belirtiyor. Folkart Genel Müdürü Metin Sancak da İstanbul'da satılmayı bekleyen 400 bin bitmiş konut stoku olduğunu belirterek, "Bu, Konya'nın ilçeleriyle birlikte toplam konut sayışma eşit. Eğer önlem alınmazsa konut stoku artmaya devam edecek" diyor.

Üretimde artış sürecek
Son dönemde satışlarda yaşanan durgunluğa rağmen markalı konut üreticilerinin konut üretiminde azalma değü artış var. Reidin verilerine göre, Türkiye'de 2012 ve 2013 yıllarında ortalama 250 yeni proje, 2014 ve 2015 yıllarında ise ortalama 400 yeni konut projesi hayata geçirildi. Yıl sonunda Türkiye'de satüan toplam konut sayısmm 2015'i geçmesi ve 1 milyon 300 bini bulması bekleniyor. 2015'e göre 2016'da daha fazla satış yapmayı planlayan üreticilerden biri sektörün en büyük oyuncularından Emlak Konut. Şirketin genel müdürü Murat Kurum, "2015'te 10 bin 340 adet bağımsız bölüm sattık. Karşılığında 6,3 milyar TL satış gelirine ulaştık. 2016 yılında hedefimiz 11 bin adet konut satıp 7,6 milyar TL satış geliri elde etmek" diyor.

Arazi bulmak zorlaştı
Arsayı bulup projeyi geliştirince işin yüzde 33'lük kısmı tamamlanmış oluyor. Ancak bugün istanbul'da arazi bulmak üç yıl öncesine göre iki kat daha zor. Eskiden yılda 7-8 arazi geliştiren müteahhitler, artık daha az sayıda arazi geliştirebiliyor. Sinpaş CEO'su Seba Gacemer, istanbul'da arsa fiyatlarının yüksek hızla artmasının arazi geliştirmeyi zorlaştırdığını belirtiyor ve "İstanbul'da son 6 yılda arsa fiyatları yüzde 75 ila 366 oranında arttı" diye konuşuyor.

1+1'lere talep azalıyor
Markalı gayrimenkul projelerinde eskiye göre üretim anlamında farklılıklar yaşanıyor. Eskiden projelerde stüdyo, 1+0 ve 1+1 daireler daha fazla yer alırken bugün bu trend birçok projede tersine döndü. Artık birçok inşaat şirketi 1+1 ve 1+0 dairelerde arz fazlası oluştuğu için bu tip üretimden kaçmıyor ya da yaptığı proje içinde bu tip dairelerin oranını azaltıyor. Reidin Avrupa iş Geliştirme Direktörü Mete Varas, son yıllarda 2 ve 3 odalı konutların oranının arttığını, buna karşın stüdyo dairelerin 2012-2013 yıllarındaki popülaritesini büyük ölçüde yitirdiğini söylüyor.

Büyik projeler azalacak
Eskiden gayrimenkul sektöründe bin konutluk çok büyük siteler yapılıyordu. Artık şehir merkezlerinde yeterli alan olmaması ve sermaye sıkıntısı gibi nedenlerden bin konut ve üzerindeki projelerin sayısında azalış var. Reidin'in verilerine göre önceki yıllarda bir projede ortalama 300 daire üretilirken, 2015 ve 2016 yıllarında bu sayı proje başına ortalama 200 daireye geriledi. Kentsel dönüşümle beraber proje sayısı artarken proje başına düşen ünite sayısı azalıyor.

Posta Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108