İNDER, Yaşanası Pilot Şehirler Projesi ile uygun fiyatlarla ev sahibi yapmayı hedefliyor!
İstanbul İnşaatçılar Derneği İNDER'in ortaya koyduğu 'Yaşanası Pilot Şehirler Projesi, bir yandan depreme karşı güvenli yaşam alanları oluşturulurken diğer yandan Türkiye'de konut talebinin en güçlü olduğu orta ve alt gelir grubunu uygun fiyatlarla konut ' sahibi yapmayı hedefliyor. Metrekaresi 3 bin lira seviyesindeki konutların aylık 2 bin lira taksitle satılacağı yeni kentler kurulması fikrinden yola çıkılarak geliştirilen projeyle, aynı zamanda bu evlerde yaşayacak ailelerin daha uygun yaşam maliyetleriyle eğitim, sağlık, çalışma ortamı ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanacağı yerlere daha kolay ulaşması da öngörülüyor.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu yaşam alanlarının söz konusu konutları alacak ailelerin beslenme, sağlık, ulaşım, eğitim, sosyal harcama gibi gereksinmelerini de makul bedeller ile elde etmelerini sağlayacak kentler olması gerektiğine dikkat çekti.

Bu pilot şehirlerdeki nitelikleri belirlenmiş konutların metrekare fiyatının ise maksimum 3 bin lira olması gerektiğini kaydeden Durbakayım, konut maliyetinin düşük olması için devlet desteğinin de şart olduğunu vurguladı. Durbakayım, "Örneğin bu bölgelerde yapılan işlerde alım satım vergisi, urbakayım noter harçları dahil her türlü harçlar kaldırılmalı. KDV muafiyetinin sağlanması da çok önemli" dedi. Durbakayım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın böyle bir proje geliştirmeyi uygun görmesi halinde İNDER'in her zaman görev almaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

'İLK KONUTA TEŞVİK ŞART' 
İnşaat sektörünün, Türkiye'deki pek çok sektörün yararlandığı bazı teşviklerden yeterince yararlanamadığını ifade eden Emre Çamlıbel, dönem dönem sektörün aleyhine olabilecek düzenlemeler yapıldığına dikkat çekti. İNDER'in sektör adına 7 hükümet ve bakanlık nezdınde birtakım girişimlerde bulunduğunu anlatan Çamlıbel, özellikle kentsel dönüşümdeki teşviklerin vatandaşa ve yatırımcıya yeterince kullandırılmadığını ilgili kuruluşlara bildirdiklerini söyledi. Sektörün kentsel dönüşümde özellikle vergi ve harç yükünden kurtarılması gerektiğini vurgulayan Emre Çamlıbel, hükümetin şu anda KDV ile ilgili bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

Birçok Avrupa ülkesinde ilk defa konut alacaklara çeşitli teşvikler verildiğine işaret eden Çamlıbel, "Biz de hükümetimizle yaptığımız istişarelerde, ilk evini alanlara finansal destek verilmesini istedik"dedi.

İller Bankası '0' faizli kredi için çalışıyor
İNDER'in 2016 ve 2017'de gerçekleştirdiği 2 büyük konferans, Yaşanası Pilot Şehirler Projesi'nin temel taşlarını oluşturan fikirleri ortaya koydu. İNDER Yönetim Kurulu Üyesi, Yüksek Şehir Plancısı Kubilay Salihvatandaş, sektörün tüm taraflarım, akademisyenleri, arsa sahiplerini ve bürokratları bir araya getiren Kentsel Dönüşüm Çözümleri konferanslarının sonuç bildirgesinin ilgili kurumlarla paylaşıldığım belirterek en önemli kazanımlarından birinin, hükümetin kentsel dönüşümdeki finansman sorunu ile ilgili olarak başlatmış olduğu yeni çalışma olduğunu vurguladı. Salihvatandaş, imar hakları yetersiz alanlarda, emsal arüşına gidilmeden hak sahiplerinin, konutları tamamlamp oturmaya başladıktan sonra ödemeye başlayacakları, sıfır faizli kredi için, İller Bankası üzerinden bir çalışma yapıldığını kaydetti.


Yeni Birlik Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner153

banner152