İTO, sektöründe 10 Dünya markası çıkarmayı hedefliyor!
İnşaat sektörünün küresel büyüklüğü 7.2 trilyon dolara ulaşıyor. Önümüzdeki 10 yılda sektörün yılda ortalama yüzde 5.2 büyümesi öngörülüyor. Sektörün 10 yıl sonra tüm dünyada 12 trilyon dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Özellikle gelişen ülkelerdeki nüfus artışı, ekonomik büyüme, kentleşme dinamikleri, az gelişmiş ülkelerdeki altyapı ihtiyacı dünyanın önde gelen inşaat ve gayrimenkul projelerini gerçekleştiren Türk işadamları için büyük bir fırsat alanını oluşturuyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, hazırladıkları 'İnşaat ve Gayrimenkul 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı'nda sektörün makro ve mikro verilerini paylaşarak sektörün ekonomilerin gelişiminde stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Çağlar, Türk firmaları için uluslararası arenada çok ciddi fırsatlar bulunduğunun altını çizdi: "Dünyada 2030 yılına kadar 57 trilyon dolar altyapı yatırımı yapılması bekleniyor. Avrupa'da 2020'ye kadar 2.2 trilyon dolarlık altyapı yatırımı öngörülüyor. Yani inşaat şirketlerimizin önünde yeni başarı hikayeleri yazmaları için çok uygun bir çalışma alanı bulunuyor." Çağlar, "Sektörün küresel bağlantıları da her geçen yıl daha da büyüyor. Günümüzde Türk müteahhitlerinin yurtdışındaki iş hacmi; 108 ülkede 8 bin 600'ün üzerinde projede, 325 milyar dolarlık ciroya ulaştı. Dünyanın en büyük müteahhitleri arasında 43 müteahhidimiz var. Bu açıdan dünya ikincisiyiz. Ciro olarak da 29.2 milyar dolarla Türk müteahhitleri italya'dan sonra dünyada 8'inci sırada" dedi.

İki yılı aşan bir çalışma sonucu hazırlanan Stratejik Eylem Planı ile ilgili açıklama yapan ibrahim Çağlar, şunları söyledi: "2023'e kadar 'Gayrimenkul Geliştirme, Proje Tasarım Yazılım ve Danışmanlık, inşaat Taahhüt, inşaat Malzemesi Üretimi ile Proje Yönetimi' olmak üzere beş temel alanda en az ikişer Türk firmasının global markamız olması için harekete geçtik." Sektörün GSYH içindeki payının yüzde 15'e ulaştığını hatırlatan Çağlar, şunları açıkladı: "Türkiye'deki toplam istihdamın da yüzde 7.2'sini inşaat sağlıyor. Bu sektör kendisine bağlı 200 sektörü harekete geçiriyor. Üstelik olaya bu açıdan bakıldığında milli gelir içindeki payı yüzde 30 seviyelerine ulaşmaktadır. Konut satışları yıllık bir milyon seviyesinin üstüne çıktı. Bu yılın ilk beş ayında satılan konut sayısı 525 bine yaklaştı. Konut kredisi kullanımı da geçen yıl itibariyle yüzde 16 arttı." Stratejik Eylem Plam'nda Türkiye İnşaat ve Gayrimenkul Platformu'nun kurulması önerisi de yer alıyor. İTO Başkanı Çağlar, "Kurulması tavsiye edilen inşaat ve Gayrimenkul Platformu'nun koordinasyonu sayesinde, kurumlar birbirleriyle güçlü iletişim kurarak daha verimli çalışmalar yürütebilecekler. Kurulacak platform, bu çalışma ile ortaya koyduğumuz 2023 yılına kadar en az 10 Türk firmasının dünya devi olması yolunda atacağı adımların da en büyük destekçisi olacak" diye konuştu.

İşbirliği yapan firmaya hibe verilsin
Devletin yurtdışında iş yapan firmaların arkasında garantör olarak durması gerektiğini söyleyen ibrahim Çağlar, "Devlet müteahhitlerimize teminat ve maddi konular açısından daha fazla destek vermeli" dedi. Yerli malzeme üreten tedarikçilerin işbirliğini artırmak zorunda olduklarını belirten Çağlar, yurtdışı projelerde sektör işbirliği için ilgili bakanlık bünyesinde kümelenme çalışması yapılmasını önerdi. Çağlar, "Yurtdışında işbirliği yapan firmalara vergi, SGK muafiyetlerinin yanısıra hibe de verilebilir" önerisini sundu. Çağlar, TOKİ'nin özel sektör müteahhitlerini de yanına alarak sosyal konut ihtiyacı olan ülkelerde projeler geliştirebileceğini belirtti. Bu çerçevede kamu-özel sektör işbirliğinin altyapı ve mevzuatının hazırlanması gerektiğini dile getiren ibrahim Çağlar, şunları söyledi: "Hedef pazarlarda proje finansmanı için fon oluşturulmalı. Uluslararası teknik müşavirlik yapabilecek firmalara standartlar getirilmeli. Bu firmalara teşviklerin geliştirilmesi, müteahhitlerimizin yurtdışında yeni başarı hikayeleri yazmalarını sağlayacaktır."

Stratejik öneriler:
-İnşaat ve gayrimenkul sektöründe kullanılan veriler, katmanlar halinde (kadastro, imar, altyapı, elektrik, su, kanalizasyon gibi) üç boyutlu olarak saklanmalı. Sistem gayrimenkul kimlik numarası ile çalışmalı ve internetten erişime açılmalı.
-Güncellenen reel değerler baz alınarak alım-satım harç oranları daha düşük seviyelere indirilmeli.
-Lisanslı emlak danışmanlığı kanunu çıkarılmalı. Gayrimenkul pazarlama sistemi ve aracıların yasal zeminde çalışmaları sağlanmalı.
-Teknik müşavirlik ve yapı denetim sigorta sistemi kurgulanmalı.
-Firmalara yurtdışında finans sağlanması maksadıyla devlet destekli ihtisas bankası kurulmalı.
-İnşaat tamamlama sigortasında reasürör bulunmuyor. Bu konuda devlet desteği sağlanmalı.
-Sigorta poliçeleri ile kullanılan konut teminatlı krediler için ikincil piyasalar üzerinden sektöre yeni kaynak oluşturulmalı.
-Haksız rekabeti denetleyecek ve firma şikayetlerini karara bağlayacak etik kurul ve üst kurul oluşturulmalı.
-Şirketler tarafından Ar-Ge ve inovasyon bütçesi ayrılmalı. Vergiden muafiyet sağlanmalı.
-Firmaların kurumsal gelişimleri için yapacakları yatırımlarda Turquality' benzeri finansman destek programları olmalı.
-Sektörün kendi gücü doğrultusunda rekabetten uzak daha rahat markalaşabileceği hedef pazarlar (Asya, Afrika gibi) ve ülkeler tespit edilmeli, özellikle buralara yoğunlaşılmalı.

Kobi Efor Dergisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108