Mesleki yeterlilik belgesi olmayan, inşaatta çalışamayacak!
Tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirilmesinin ardından, bu mesleklerde çalışanlar gerekli belgeyi almadıkları takdirde çalışamayacaklar. Ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, duvarcı, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, seramik karo kaplamacısı, ses yalımtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı gibi inşaat sektörünün içinde çalışanlara da mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Mesleki Yeterlilik Merkezi İktisadi İşletmesi'nin Başkanı (TÜRKİYE MYM) Gürhan Özdemir, mesleki yeterlilik belgesi ile çalışma zorunluluğuna ilişkin olarak, "Artık işveren ve işçilerimizin mesleki yeterlilik belgeli çalışılması konusunda daha duyarlı olmaları gerekiyor" dedi. Özdemir konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

KALICI ÇALIŞMAK İSTEYENLER VAKİT KAYBETMEMELİ
"Tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında bulunan 40 meslekte, 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Bu mesleklerin 17 tanesinde TÜRKİYE MYM olarak mesleki yeterlilik belgesi vermekteyiz. Süreç hızla ilerliyor, bu nedenle sektörde kalıcı olarak çalışmak isteyenler vakit kaybetmeden mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerekiyor. Tebliğde belirtilen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından her bir çalışan için beş yüz lira idari para cezası verilecek.

TEKNİK UZMANLAR GERÇEKLEŞTİRİYOR
Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmanın en önemli kriterlerinden birisi iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetkinliğini ispat etmektir. Bu nedenle sınavlar İş Sağlığı ve Güvenliği konularını da kapsıyor. Sınavlar teknik uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Adayın belgelendirme kararı, Belgelendirme Komitesi tarafından tamamen objektif kriterlere dayanarak veriliyor. Yeterlilik belgeleri 5 yıl süre ile geçerlidir. İkinci 5 yıllık belge uzatım süresi, adayın 18 ay ilgili meslekte çalışmış olmasını belgelemesi ile kullanılmaktadır.

BELGELİ İŞ GÜCÜ İSTİHDAMA KAZANDIRMAK
Hedefimiz doğru ve sağlıklı sınav materyalleri ile, eşit ve tarafsız ölçme ve değerlendirmeler yaparak sektörün ihtiyacı olan nitelikli ve belgeli iş gücünü istihdama kazandırmaktır. Bu nedenle Türkiye MYM'nin akredite olduğu 18 meslek için 3 bin 500 soru bulunmaktadır. Soru bankamız sürekli denetimlerden geçirilmekte ve güncellenmekte, soru sayısı artırılmaktadır. Uzman havuzumuzda 110 kişilik uzman kadrosu bulunuyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Eğiticilerin Eğitimi Programına 569 kişi Sınav Komisyon Üyesi, Soru Hazırlayıcı ve Soru Denetleyici olabilmek için katılım göstermişlerdir. Bu eğiticilerimiz Türkiye MYM bünyesinde çalışmalara dahil olabilecek durumdadır.

ADAYLAR SINAVLARA HAZIRLANABİLİYOR
Adayların teorik bilgi düzeyini artırabilmeleri için ders notları hazırladık. İNTES, akredite olunan 18 mesleğe ait Ulusal Yeterliliklere dayalı hazırlanmış ders notlarını www.intes.org.tr adresinde hiçbir ücret talep etmeksizin erişime sundu. Her meslek dalında 40-60-80-100 ve 120 saatlik olmak üzere eğitim programlarımız da mevcuttur. İşçilerimizin sektörde istihdam edilebilmeleri ve işverenlerimizin teşviklerden faydalanabilmeleri, cezai müeyyidelere maruz kalmamaları için konuyu dikkate almalıdırlar.

İŞVERENLERE ÖNEMLİ TEŞVİKLER GETİRİYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mesleki yeterlilik belgeli iş gücünün yaygınlaştırılması konusunda kararlı. İşverenlere önemli teşvikler de getiriyor. Özdemir bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Sınavları'na girerek sınavlardan başarılı olan işçilerin 2017 yılı sonuna kadar sınav ve belgelendirme ücretlerinin tamamı, 2019 yılına kadar ise sınav ve belgelendirme ücretlerinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak."

Oğuz DEMİR/Hürriyet Ek Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108