Emlak Konut'tan 'Ülkemizin yarınlarına güveniyoruz’ kampanyası!
Ülkemiz korkunç bir darbe girişimini halkın iradesiyle bertaraf etti. Şimdi sıranın ekonomide güçlü durmanın zamanı olduğunu söyleyen Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, tarihi bir kampanya başlattıklarını söyledi. Türkiye’nin yarınlarına bir kamu iştiraki olarak güvendiklerini ifade eden Murat Kurum, yaptıkları bu tarihi kampanyanın asıl amacının orta ve orta üstündeki vatandaşlarımızı konut sahibi yapabilmek olduğunu belirtti.

Bu hain darbe girişiminden sonra ekonominin gidişatına baktığımızda finansal piyasaların normalleştiğini çok net görebiliyoruz. Diğer sektörleri de keza inşaat sektörünü de merak ediyorduk. Sizden inanılmaz tarihi bir kampanya geldi. Biraz bu kampanyadan bahsetmenizi isteyeceğim, çünkü gördüğüm kadarıyla herkesin çok dikkatini çekecek ve inanılmaz şartlara sahip bir kampanya.

Kampanyanın ismi ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz.’ Aslında 15 Temmuz gecesinden itibaren verdiğimiz mücadeleye yakışır bir isim olması gerekiyordu. Biz de ülkemizin yarınlarına bir kamu iştiraki olarak güvendiğimizi ve vatandaşımıza yapmamız gerekenler olduğunu düşünerekten ‘Ülkemizin yarınlarına güveniyoruz’ kampanyası yaptık. Bu kampanyanın asıl amacı orta ve orta üstündeki vatandaşlarımızı konut sahibi yapabilmek. Dolayısıyla bireysel tüm yatırımcılar bu kampanyaya dahil olabilirler. Zaten projemizin yüzde 15 ile 20’si yabancıya satış olarak gerçekleşiyor. Onları da bu kampanya içinde dikkate alacağız. Bu kampanyanın nasıl çıktığından kısaca bahsedeyim. 15 Temmuz gecesi ülkemiz bir darbe girişimiyle karşılaştı ve bu darbe girişimi karşısında, her şeyin en iyisini hak eden Türk Milleti, darbe girişimini engelledi. Hani belki kimsenin aklının ucundan geçmeyen bir girişimi engelledik.

Emlak Konut olarak biz de 15 Temmuz gecesinden itibaren üzerimize düşen konusunda oturduk düşündük, toplantılar yaptık. Hâlâ meydanlardalar ve her gün meydanlara çıkıyorlar. Dedik ki ‘bizim bu millet için bir şey yapmamız gerekiyor. Bugüne kadar hiç yapılmamış bir şeyi yapalım. Bir kere Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın her ortamda dile getirdiği bu faiz meselesini bir ele alalım. Biliyorsunuz şu anda yüzde 1.10, 1.15 seviyelerinden kredi kullandırılıyor. Dedik ki bu faizi yüzde 0.70’e çekelim ve 10 yıl vadeyle insanları ev sahibi yapalım. Yüzde 20 peşinat, 10 yıl vade, isterseniz TÜFE ile ödeyin, isterseniz yüzde 0.70 vade farkıyla ödeyin diye bir kampanya hazırlığı içerisine girdik. Dedik ki ‘bütün Emlak Konut projelerini bu çatıya toplayalım ve bu çatıyla birlikte büyük bir kampanya yapalım ve milletin hak ettiğini millet verelim. Şantiyede hiçbir şekilde durağanlık, yavaşlama ve işten çıkarma yaşanmasın piyasaya da hareket getirelim.’ Hepsini birleştirdik böyle bir kampanya çıktı. Bu söylentiler çıkmaya ve konuşulmaya başlanınca da piyasada öyle bir algı oluştu ki; biz de bu kampanyaya nasıl dahil oluruz, kampanyanın içine nasıl gireriz diye. Bu açıkçası bizi memnun etti, bizler de bizimle beraber olamazsınız ama siz de böyle bir kampanya düzenleyebilirsiniz diye telkinde bulunduk ve şimdi hemen hemen herkes böyle bir hazırlığa girdi. Evet biz Emlak Konut olarak bu ülkemizin yarınlarına güveniyoruz. Bu süreçten sonra daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Daha güçlü yarınlar bizleri bekliyor. Biz de Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak üzerimize düşen neyse yapmak zorundaydık.

FİNANSMANINI BİZ YAPACAĞIZ
Kampanyanın finansmanı nasıl gerçekleştireceksiniz?

Gelen peşinatın 1 yıllık taksitlerini yüklenici firmalarımıza aktaracağız. Çünkü işi hızlandırmalarını istiyoruz. Kalan vadeyi de Emlak Konut olarak biz finansmanını sağlayacağız. O vadeli borçları Emlak Konut olarak biz alacağız, tüketiciyi açıkçası hiçbir finans kurumuna yüzde 70 ile ilgili göndermeyi düşünmüyoruz. Bizden senetli veya sözleşmeli olarak alacaklar, peşinatla ilgili de finans kuruluşlarından isterlerse krediyi kullanabilecekler. Ayrıca TÜFE ile de bir satış yapıyoruz demiştim, TÜFE’yi de sınırlandırdık. Yıllık yüzde 10’u aşamaz dedik. Şu endişe de olabilir, evet biz ülkemizin yarınlarına güveniyoruz ama herkes bizim gibi düşünmeyebilir. Altı ay sonra TÜFE şöyle olursa, enflasyon şöyle artarsa diye...

Bu kampanya hem sektöre, hem diğer sektörlere nasıl bir ivme getirebilir?
Şuradan anlıyoruz bunu, başvurular, telefonlar, internet sitesine giriş, satış ofislerindeki ilgi artı. Artık herkes ‘ben şu projeden alsam mı’ diye bakıyor. Bu kampanya 16 bin bağımsız bölümü içeriyor. İstanbul’da,
Ankara’da, Konya’da, Denizli’de, Nevşehir’de, Kocaeli’deki projeleri içeriyor. Bugün itibariyle startını vermiş bulunuyoruz.

Kampanyanın detayları nedir? 
Kampanya 1 Ağustos’ta başlıyor ve 31 Ağustos’a kadar geçerli. Bu 16 bin bağımsız bölümünde belli bir kısmını, belli bir oranını içeriyor. Tabii gelen taleplere göre bu oranları yeniden değerlendireceğiz. 30 markalı konut projesi var ve bunların hepsinin hem internet sitemizde hem de ilanlarımızda detayları verilmiş durumda. Satış ofislerine gidip, oradan bizim bu söylediğimiz şartları bir daha tekrarlayacak olursak eğer; yüzde 20 peşin, 10 yıl vadeyle, vade farkı yüzde 0.70 ile de olabilir, TÜFE ile de olabilir. Bu şekilde bir satış olacak ve satış ofislerinden detaylı bilgiyi alabilecekler.

Konut alımlarında peşinat yüzde 25’ti. Kampanyanızda yüzde 20 peşinat ve yüzde 0.70 faiz var. İlerleyen süreçte de yüzde 20 peşin, yüzde 0.70 faizli özel kampanyalar olacak mı?
Ben olacağına içtenlikle inanıyorum. Bu süreçte bize gelen taleplerde biz nasıl bunun içinde oluruz, biz nasıl yapalım diye naçizane danışıyorlar. Bizler de bildiğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Ben sadece inşaat sektörünün değil, diğer sektörlerin de bu gibi kampanyalar yapacağını bekliyorum. Bugün ülkemiz için, vatandaşımız için yapmayacaksak ne zaman yapacağız. Ben hepsinin, bütün sektörlerin bu tarz kampanyalar içinde olacağına inanıyorum. İnşaat sektörü 250’nin üzerinde sektöre domine etkisi yapıyor, tetikliyor. Bugün mesela biz bir kampanyaya çıkacağız, kampanyada gazeteye ilan vereceğiz, internet mecralarına ilan vereceğiz, televizyonlara ilan vereceğiz, bakın hareketlilik hemen başladı. Bununla birlikte diğer sektörler de kampanyalar düzenleyecektir. Bugün düzenleme zamanı, bugün fedakarlık zamanı.

YABANCILARA ROADSHOW
Emlak GYO yurtdışında bilinen bir firma. Buluştuğunuz yabancı firmalar önce bir ne oluyor diye baktılar sanırım. Gece ülkeyi kurtarıp sabah işe giden bir millet olduğumuzu görünce anlatmak da zor olmuyor mu?

Şimdi biz düzenli olarak yurtdışına gidiyoruz. 15 Temmuz’dan itibaren de yabancı yatırımcıya her türlü bilgiyi veriyoruz. Yakın bir zamanda da onlara ilişkin bir roadshow düzenleyeceğiz. Darbe girişiminden önce gittiğimizde bize insanlar sorarlardı ‘Suriye’deki gibi, Mısır’daki gibi ülkeniz karışırsa darbe olursa, Arap Baharı yaşanırsa’ diye... Biz onlara hep derdik ki; bizim ülkemiz demokratik bir ülke, bizde darbe en son 1980 yılında oldu, bir daha da darbe olacak bir yapımız yok. Evet olmadı, bakın vatandaş darbeyi nasıl engelledi. Sağcısı, solcusu, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türk’ü hepsi nasıl birleşti ve darbeye nasıl karşı geldi bunu bence dünyaya gösterdik. Tamam canlarımız gitti, şehitlerimiz oldu, onlara Allah’tan rahmet diliyoruz onların sayesinde, tüm dünyaya bu milletin ne kadar güçlü olduğunu, ne kadar iradesi olduğunu anlattık. Bunlara vesile oldular. Ülkemizin ve devletimizin üzerinden bana göre büyük bir yük kalktı. Bu süreçten sonra daha hızlı adımlarla, güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Yabancı bazı basında olumsuz algının da devam ettiğini görüyoruz. Yabancı basınla irtibata geçip, ne olduğunun tam olarak gözler önüne sergilenmesi noktasında bir aksiyon planınız var mı?
Zaten sürekli olarak onlarla görüşüyoruz. Kısa zamanda da roadshow düzenleyeceğiz ve bu roadshow’la gidip ülkemizde neler yaşandığını anlatacağız. Onları buraya davet edeceğiz. Açıkçası bu kampanya da onlara bir şeyler anlatacak. Bu kampanyayla şirketlerine, devletlerine, geleceklerine olan güveni göstereceğiz. Belki şaşıracaklar yine göreceksiniz. Diyecekler ki nasıl bir insan bunlar; tankın üstüne çıkan, tankın önüne yatan, kurşunun önüne atlayan nasıl bir insan, nasıl bir inanç, bunların hepsini onlara yaşatarak göstereceğiz.

BANKALAR DA HAREKETE GEÇER
Bu kampanya bankaları da harekete geçirir mi? 

Ben zaten bankacılık sektörÜnde de bir çalışma olduğunu biliyorum. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız bunu her ortamda dile getiriyor. Onlarda da çalışmalar var, Maliye Bakanımız çalışıyor, Türkiye’de konut sektörünün lideri Toplu Konut İdaresi çalışıyor. Her sektörde çalışma olduğunu biliyorum ve herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Bugün birlik günü, bugün beraberlik günü. Üstüne düşeni herkesin yapması gereken bir gün. Ben o çalışmaların, finans kuruluşlarının, bankaların, herkesin bazı şeyleri gözden geçireceğini, bugün yapabileceği faiz oranı neyse ona indireceğini, vadeli alacaksa vadeli alacaklarını tekrar gözden geçireceğini düşünüyorum.

Benzer kampanyalar yapmayı düşünüyor musunuz?
Bunun dışında bir kampanyamız daha var. Bu kampanyamızda bizden daha önce konut almış, konut alıcılarına, borçlarını kapatmaları halinde yeni konut alımında konut fiyatında yüzde 20 indirim yapıyoruz. Borcunun ne kadar vadesinin kaldığı önemli değil. Borcunu kapatması halinde yüzde 20 indirim yapıyoruz. Bu da bizim bu süreçte bu millet naçizane sunabildiğimiz bir fırsat diye düşünüyorum.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE DESTEĞİMİZ TAM
Peki şehit ve gazi aileleri için bir çalışmanız var mı?

Bir hafta geçti sürecin üzerinden, bugün gelin bizden konut alın demek bana göre çok yakışık almıyor. Zaten Başbakanımız açıkladı. Bir yardım kampanyası başladı. O yardım kampanyasına elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Şehitlerimiz, gazilerimiz bizim başımızın tacı, Emlak Konut olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Yeter ki onlardan bir talep gelsin. Bunların hepsini yaparız. Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde hükümetle de el ele gideceğiz.

KONUT SERTİFİKALARI SÜRECİNDE YER ALACAĞIZ
Tahvil ihracı yapıldı çok yakın sürede, 22 Temmuz’da bir özel şirket, bir inşaat firması bu. Aslında çıkarken bile şüpheli çıktılar. Kendileri de anlattılar ama beklentilerin üzerinde bir talep geldi, bir güven göstergesi görüyoruz biz onu. Emlak Konut’un tahvil, konut sertifikaları konusunda çalışmaları ne aşamada?

Yani şu noktada böyle bir düşüncemiz yok. Emlak Konut olarak bizim finansal yapımız oldukça güçlü. Biz bu süreçte ‘daha fazla nasıl sorumluluk alırız, ülkemizin geleceğine bakarak, daha fazla nasıl yatırım yaparız’a bakıyoruz. Bu yatırımlar için gerekli adımlar neyse bu adımları atacağız. Süreç içinde bunları yapacağız. Ama şu an için bir tahvil ihracı söz konusu değil. Kira sertifikalarına ilişkin SKP ve Borsa İstanbul’la bir çalışma yapıldı. Biz de bu çalışmaya dahil olduk. Borsa Başkanımızla ve borsayla bunu çalıştık, ‘konut sertifikası nasıl hayata geçirilir, büyük ölçekli projelerde, metrekare, metrekare vatandaşa nasıl ulaşırız’ı çalıştık. Yapıldığı zaman biz de bu projelerin içinde yer alacağız.

Zeliha SARAÇ/Star
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108