Ağaoğlu'nda ikinci kuşak dönemi başladı
Ekonomist dergisinde şu tespitlere yer verildi.

Faaliyetler 5 grupta toplandı
İnşaat Grubu: Başında Murad Acar bulunuyor. Şu dönemde mesainin büyük bölümü, Maslak 1453'ün kalan kısmının satışına ayrılıyor. Bu yılsonuna kadar tüm konutların satışı tamamlanacak. Ticari ünitelerin ne şekilde satılacağı ise yakın zamanda netlik kazanacak.

Turizm Grubu: Başına Murat Türker getirildi. Türker uzun yıllar Ağaoğlu My Resort Hotel'in genel müdürlüğünü yürütüyordu. Grubun yeni projeleri arasında ilk etapta Bodrum'daki 10 bin dönüm arazi üzerinde dünya çapında bir turizm kompleksi geliştirmek var. Bu arazi üzerinde yakın zamanda dünyanın dev gruplarından birisinin CEO'su inceleme yaptı. İşbirliği imkanı doğarsa iki grup ortak yatırıma soyunacak.

Sanayi Grubu:
Ali Ağaoğlu'nun oğlu Alican Ağaoğlu başına geçti. Amaç, madencilik alanında başlayan üretim alanında daha da büyük işlere imza atmak. Yaklaşık 150 milyon dolarlık bir proje ve Ağaoğlu'na işlerinde büyük kolaylık sağlayacak. Sanayi alanında yeni madencilik atılımları da devreye alınacak.

Enerji Grubu: Grubun büyük önem verdiği bu sahada uzun süredir önemli işlere imza atılıyor. Grubun Gürcistan'da dahi enerji santrali bulunuyor. Enerji danışmanlığı konusunda EPDK'nın eski başkanı Yusuf Günay'dan uzun süredir danışmanlık alan Ağaoğlu bu grubun başına Hakkı Ağaoğlu'nu getirdi. Grubun bu alanda Hakkı Ağaoğlu'nun gözetiminde Amasya'da 20 MVV'lık hidroelektrik santrali projesi bulunuyor.

İş Geliştirme Grubu: Başında Mehmet Burak Kutluğ var. Amaç, yeni sektörlere bu grup başkanlığı altında imza atmak. Teknoloji üzerinde durulan ilk sektör. Teknolojinin hangi alanına ne tür yatırım yapılacağı ise yürütülecek istişareler sonrası ortaya konacak.

CFO: TAV, İDO'dan sonra NEF'in CFO'luğunu üstlenen Murat Uluğ, Ağaoğlu Grubu'nun yeni CFO'su ve icra kurulu üyesi. Gayrimenkul sektörünün önemli oyuncusu Ağaoğlu Şirketler Grubu, yeniden yapılanma süreci başlattı. Yılbaşında startı verilen çalışmanın ayrıntıları yılın ikinci yarısı ile birlikte netleşti. Grupta, yönetim kurulunun yanı sıra icra kurulu oluşturuldu. Yönetim kurulu daha çok idari ve son karar mercii, icra kurulu da icrai faaliyetlerden, deyim yerinde ise yürütmeden sorumlu olacak.

Başkanlığını Aktifbank'tan transfer edilen Önder Halisdemir'in yaptığı icra kurulu 6 üyeden oluşacak. Ağaoğlu mevcut sektörlerini ve üzerinde yatırım planladığı alanları, altı grup başkanlığı çatısı altında topladı. İçinde inşaat gibi en temel sektörün yanı sıra sanayi gibi yeni sayılabilecek alanın olduğu, is geliştirme gibi yepyeni sahaları da kapsayan grup başkanlıkları Ağaoğlu'nun 38 şirketinin sorumluluklarını paylaşacak.

Yeni CEO
Yeni oluşum ve yapılanmanın birden fazla gerekçesi ve hedefi var. İlk etapta, mevcut alanlarda hızla büyüyen grubun gireceği yeni iş alanları ile birlikte daha çağdaş, dinamik ve sağlıklı bir yönetime kavuşturulması amaçlanıyor. Şirketin gelecek 20 yıllık vizvonu ve faaliyet alanlarının yol haritası çıkarılacak. Başta Ali Ağaoğlu olmak üzere Ağaoğlu Ailesi ile birlikte kimi profesyonel yöneticiler yönetim kuruluna çekilecek. Bu noktada önemli gördüğümüz bir kararı da ifade etmek isteriz. 32 yıldır Ağaoğlu'nda çalışan, mesaisinin son 25 yılını genel müdür ve CEO olarak geçiren Hasan Rahvalı, CEO'luk görevini bıraktı. Rahvalı, yeni oluşumda yönetim kurulu üyesi olarak faaliyet yürütecek. Şirketin yeni CEO'su Aktifbank'ın eski genel müdürü olan Önder Halisdemir oldu. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108