İşte İstanbul'da yapılacak 6 tünel!
İstanbul trafiğini rahatlatması beklenen Üçüncü Boğaz Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin inşası tüm hızıyla sürerken, önümüzdeki yıl bu iki projeye Üç Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi projesi de dahil olacak. Üçüncü Boğaz Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin tamamlanması konusunda çok yol alınırken, şimdi gözler İstanbul'a yapılacak olan altı yeni tünel projesine çevrildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşık dört milyon kayıtlı aracın bulunduğu İstanbul'da trafik sorununa çözüm bulmak için, İspanya'nın başkenti Madrid ile Barselona kentlerini model alıp. araçları yeraltına taşıma kararı aldı. Proje kapsamında altı tünel yapılması planlanıyor. Altı adet tüneli "dal-çık'" modeliyle bağlayacak yeni yol, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler. Bayrampaşa, Kâğıthane ve Sarıyer-Kilyos'tan geçecek. Tüneller TEM otoyolu ile D-100 Karayolu'nu birbirine bağlayacak.

300 BİN ARAÇ GEÇECEK
Toplam 23 kilometre uzunluğunda öngörülen tünellerin her birinden günde yaklaşık 150 bin olmak üzere günde toplam 300 bin aracın geçmesi planlanıyor. Tünellerin toplamının 2.5 milyar TL'ye mal olması öngörülüyor. Yapımı planlanan altı tünel, TEM otoyolu ile D-100 karayolunu birbirine bağlayacak. Proje güzergâhının bir bölümü, afet riskli alan kapsamında yer alırken, bir diğer kısmı da plansız alan sınırları içerisinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde bulunuyor. SarıyerKilyos Karayolu Tüneli Projesi'nde ise güzergâhın bir kısmı, doğal sil, bir kısmı da orman alanı içinde. İşte, bundan yola çıkarak, toplam altı tüneli kapsayan "dal-çık" yöntemiyle yapılacak yolun istikametinde yer alan Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane ve Sarıyer-Kilyos bölgelerini mercek allına aldık. Bu bölgelerdeki gayrimenkul piyasasına projektör tuttuk...

BÜYÜKÇEKMECE VE BEYÜKDÜZÜ
Büyükçekmece ve Beylikdüzü bölgesinde yeni konutların metrekare bazında fiyatları 3 ila 4 bin TL civarlarında seyrediyor. Esenyurt bölgesi ise gayrimenkul hareketi açısından Esenyurt ve Bahçeşehir-lspartakulc kısmı olarak ikiye ayrılıyor. Esenyurt kısmında yeni konutların satış fiyatları ise metrekare bazında 2 bin 500 ila 3 bin 500 TL aralığında, Bahçeşehir-lspartakulc kısmında ise 4 ila 5 bin TL arılığında seyrediyor. Ispartakule'dc yeni yapılan konutların bölgeye daha çok sosyoekonomik açıdan orta veya üst segmentte yer alan insanları çektiğini söylemek mümkün. Bölgedeki konut siteleri ağırlıklı olarak, hem yalnız yaşayanlar hem de evli çiftler tarafından tercih ediliyor.

ISPARTAKULE DEĞERLENECEK
Halihazırda çalışmaları devam eden ve en geç 2017'de faaliyete geçmesi planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı, Mahmutbey'de HalkalıBahçeşehir hattı ile birleşecek. 2019 yılının son metro projesi olan Mahmutbe yBahçeşehir metro hattı da tamamlandığında iki semt arası yolculuk süresi 19 dakikaya inecek. Entegre edilecek bu iki hat ile birlikte Ispartakulc'dcn 45 dakikada Mecidiycköy'e ulaşılabilecek. Ayrıca, çalışmaları süren Mecidiyeköy-Mahmutbey ve Halkalı-Bahçeşehir Metro Hattı Marmaray'a bağlanacak. Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı gibi bölgeyi kalkındıracak büyük projelere yakınlığıyla yıldızı parlayan bölgede yapımı tamamlanmış ve süren toplamda 30'dan fazla konut projesi yer alıyor. Söz konusu projelerin metro açılışı ile fiyatlarında yüzde 15-20 oranlarında artış yaşanacağı öngörülüyor.

AVCILAR VE HALKALI'YA DİKKAT
Avcılar ilçesi, 1999 depreminden sonra hızlı bir fiyat düşüşü yaşasa da son yıllarda metrobüs hattının ilçeden geçmesi, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yeni binaların yapılması ve talebin tekrar artması ile fiyat artışı sağlıyor. Bölgede yeni yapılan konutlarda metrekare bazında satış fiyatlarının 3 bin 50ü ila 4 bin 500 TL aralığında olduğu görülmekte. Küçükçekmece bölgesi ise Halkalı mahallesini de kapsadığı için çok farklı konut değerlerine sahip bir bölge olarak öne çıkıyor. Halkalı bölgesi de dahil edildiğinde ortalama konut satış birim fiyatları yeni konutlarda metrekare olarak 3 bin 500 ile 5 bin TL civarlarında olduğu söylenebilir. Halkah-Atakent kısmında yapımı devam eden metro hattının faaliyete geçmesi ile fiyatlarda artış yaşanacağı ifade ediliyor. Halkalı, sadece büyük proje yatırımları değil aynı zamanda ulaşım entegre istasyonu olması ile de büyük kamusal yatırımlara olanak sağlayan bir bölge. Marmaray hattının Avrupa yakası inşaatının tamamlanması ile birlikte Halkalı, gerek Yenikapı'dan aktarma yapıp gelen, gerekse Gebze'den itibaren gelen yolcuların son istasyonu olacak. Öte yandan, Halkah-Üçüncü Havalimanı arasında da bir raylı sistem hattı planlanmakta. Bu şekilde Marmaray ile gelen yolcularla Ankara'dan gelen hızlı tren yolcuları Havalimanı'na ulaşabilecek. Söz konusu hat, Halkalı entegre istasyonunda hem Marmaray hem de Yenikapı-Havalimanı-Kirazlı metrosu ile birleşecek.

BAHÇELİEVLER, BAYRAMPAŞA
Bahçelievler ilçesi Bakırköy ile etkileşim halinde olması, gerek konumu gerekse marka projelerin bulunması sebebiyle, İstanbul'un Avrupa yakasının önde gelen konut bölgeleri arasında yer alıyor. Bölgede şu an kentsel dönüşüm projeleri yoğun olarak devam ediyor. Bahçelievler ve Bakırköy'de yeni konut projelerinde metrekare bazında fiyatlar, 10 bin TL'ye ulaşmış durumda. Her iki bölgedeki eski evlerin metrekare fiyatları 5 ila 6 bin TL'den başlıyor. Bayrampaşa ilçesi İstanbul'un en yoğun konut yapılaşmasının olduğu ilçelerin başında geliyor. 2008 yılında istanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Bayrampaşa Belediyesi arasında yapılan anlaşmaya istinaden eski cezaevi arazisinde kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı. Projede yaklaşık 3 bin konut inşa edilmesi planlanıyor. Bölgedeki yeni projelerdeki konutların metrekare fiyatları 5 bin 500 ile 6 bin 500 TL aralığında seyrediyor.

KAĞITHANE OFİS İLE BÜYÜYOR
Kağıthane bölgesi, 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Plam'nda Merkezi iş Alanı (MİA) bütünleşme bölgesi olarak görülüyor. Yapılaşma koşullarının değişimi, bölgede çok katlı modem plaza, ofis ve rezidans bloklarının yükselmeye başlamasına neden oldu. Bölge, doyum noktasına ulaşan Levent Maslak gibi MİA alanı içerisindeki yerlerin alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Bölgede, halihazırda bir çok konut ve ofis projesinin inşaatı devam ediyor. Bu projelerin birçoğu eski sanayi ve depolama arazilerinin Cendere Vadisi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında plan değişikliği sonucunda hayata geçiriliyor. Sanayinin dönüşümü ile birlikte bölgede yer alan arazilerin birçoğu el değiştirmiş durumda. Bölgede, mevcutta proje geliştirmeye uygun arsa arzı kısıtlı. Ofis fiyatlarının metrekare bazında 6 ila 8 bin TL aralığında değiştiği bölgede, konut fiyatları ise yine metrekare bazında 4 ila 7 bin TL aralığında seyrediyor.

SARIYER-KİLYOS'TA NİTELİK
Sarıyer-Kilyos aksına bakıldığında konut sektörü açısından ilgi odağı olan Sarıyer-Zekeriyaköy ile Kilyos'un Üçüncü Köprü ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüncli'yle hızla gelişeceği, büyük arazilerin varlığı ile de prestijli konut projelerine ev sahipliği yapmaya hazırlandığı gözleniyor. Villa bölgesi olarak öne çıkan Zekeriyaköy-Kilyos, ağırlıklı olarak üst gelir grubu tarafından tercih ediliyor. Yapımına devam edilen Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı kavşakları ile birlikte Kilyos ve Zekeriyaköy'de villa projeleri hız kazanmış durumda. Bölgede yeni projelerde az sayıda da olsa 1 + 1 ve 2+1 tipinde dairelere de yer verildiği ve bu dairelerin de talep gördüğü görülmekte. Nitelikli konut sayısının gün geçtikçe artış gösterdiği bölgede, marka projelerde ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 800 ila 3 bin dolar seviyelerinde olduğu görülmekte, özellikle Zekeriyaköy-Uskumruköy bölgesinde, imar çalışmalarının başlaması ile son beş yılda fiyatlarda yüzde 50'nin üzerinde artışlar meydana geldiği ifade ediliyor. 

6 yeni tünel konut fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Okhan ŞENTÜRK/Para Dergisi

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108