Ülkenin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehirlerinin başında gelen İstanbul konut projeleri bakımından da dünyanın sayılı kentlerinden birisidir. İstanbul, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'da birinci, dünyada ise Lagos'tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.
 
İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Bu ilçelerin 25'i Avrupa Yakası'nda, 14'ü ise Anadolu Yakası'ndadır. İstanbul'un ilçeleri üç ana bölgeye ayrılmaktadır.
 
İstanbul'un tarihi semtlerinden batıya ve kuzeye gidildikçe büyük bir farklılaşma görülür. En yüksek gökdelenler ve ofis projeleri Avrupa Yakası'da özellikle Levent, Mecidiyeköy ve Maslak'ta toplanırken, Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy ilçesindeki Kozyatağı mahallesi dikkat çeker. İstanbul konut projeleri ise son yıllarda Beylikdüzü, Esenyurt ve Çekmeköy gibi yeni yerleşim alanları üzerinde inşa edilmektedir.
 
20. yüzyılda şehrin hızla büyümesi, doğudan batıya büyük bir göçün başlamasına neden olmuştur. Böylece şehirdeki gecekondulaşma büyük bir hız kazanmıştır. Kaçak olarak hazine veya özel arazilere yapılan bu binalar, kısa sürede ve düşük kalitede yapılır.
 
Türkiye'nin en büyük şehirleri arasında bulunan Ankara ve İzmir'de bu yapılar yaygındır. Gecekondular, çarpık kentleşmeye büyük ölçüde neden olmaktadır.
 
İstanbul konut projeleri yıllara göre satış rakamları;

  • 2013 yılı satılan konut sayısı : 234 789

  • 2014 yılı satılan konut sayısı : 225 454

  • 2015 yılı satılan konut sayısı : 239 767

  • 2016 yılı satılan konut sayısı : 232 428

  • 2017 yılı satılan konut sayısı (Ocak-Kasım) 215.451

 
En güncel İstanbul konut projeleri ve bilgileri ile ilgili “İstanbul Konut Projeleri” sayfamızı takip ederek öğrenebilirsiniz.

banner182

banner181

307 Temporary Redirect

307 Temporary Redirect


openresty