Bergama restorasyon ödülü aldı!
Bergama Belediyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte 'Kentsel Kültür Varlıkları Projesi' adı altında eski evleri ayağa kaldırıyor.

Bergama Belediyesi, tarihi Havra ve Ev Restorasyonları nedeniyle, "En İyi Restorasyon Uygulaması Ödülü" aldı. Ödül töreni Antalya EXPO Center'da Türkiye'nin en büyük restorasyon fuarı olan, YAPEX Restorasyon fuarı'nda yapıldı. Alınan ödülle ilgili konuşan Başkan Gönenç; "Bergama için büyük bir onurdur" dedi.

Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği, 2014 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirasları Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması ödül töreni Antalya EXPO Center YAPEX Restorasyon Fuarı'nda yapıldı. Bergama Belediyesi'ne verilen "En İyi Restorasyon Uygulaması Ödülünü" ise törene katılan Belediye Başkanı Mehmet Gönenç aldı.

Bergama Belediyesi'nin Havra ve ev Restorasyonu ile ilgili uygulama ödülü alması hakkında Jüri adına yapılan açıklamada ise; "Bergama Belediyesi tarafından uygulanan projeler geçmiş uygulamalar ile uyumları, özenli teknik uygulama detayları ve ulusal anlamda örnek oluşturuyor olmaları nedeniyle bu ödüle layık görülmüştür" denildi.

ÖZEL BİR KENT
Alınan ödülle ilgili düşüncelerini paylaşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "Her zaman belirttiğim gibi olağan üstü ve özel bir kentte yaşıyoruz. Bu kentin tarihi, kültürel, sanatsal ve mimari miraslarının getirdiği sorumluluklar doğrultusunda hareket ediyoruz. Yaptığımız titiz çalışmaların sonuçlarını ise kentimize, belediyemize verilen ödüllerle taçlandırıyoruz. Bu ödül Bergama için büyük bir onurdur. Bu düşüncelerle Tarihi Kentler Birliği'ne bize verilen ödül nedeniyle çok teşekkür ediyorum" dedi.

SODEM'DEN ÖDÜL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) "Yerel Yönetim Ödülleri 2016" ödül töreninde Bergama Belediyesi'ne "UNESCO Dünya Mirası Bergama" Projesiyle 'Sanat, kültür ve turizm' ödülü verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde düzenlenen törende başarılı CHP'li belediyelere ödül verdi. Bergama Belediyesi ise 'Sanat, kültür ve turizm' dalında ödüle layık görüldü. Kılıçdaroğlu'nun elinden ödülü Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç yurt dışında olduğu için Belediye Başkan yardımcısı Ali Kahyaoğlu aldı.

Alınan ödül ile ilgili görüş belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "Genel başkanımızın elinden böyle bir ödül almak bizler için onurdur. Aldığımız ödül ise Bergama'mızın adının sanat, kültür ve turizm ile özdeşleşmiş olduğunun bir başka göstergesidir. Çok teşekkür ediyorum" dedi. UNESCO Dünya Mirası projesiyle Bergama'nın ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığının arttırılmasını, altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla kentteki turizme yönelik mekânsal dönüşümün sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Bergama'nın yok olmaya yüz tutmuş tarihi değerlerini gün yüzüne çıkaran ve bu konuda çok sayıda restorasyon çalışmasına imza atan Bergama Belediyesi çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Şu ana kadar Kale Mahallesi başta olmak üzere Bergama'da birçok tarihi yapıya hayat veren Bergama Belediyesi İslamsaray Mahallesi Üçkemer aralığında bulunan ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilerek deri tabaklama işinde kullanılan yapıyı sosyal tesis amaçlı restorasyonunun çalışmalarına başladı. Yabets Sinagogu'nun restorasyonunu tamamlayarak kente kazandırdı.

Selinos Çayı kenanında, etrafı yüksek avlu duvarlarıyla çevrili büyük bahçesi ve kemerli, andezit bloklarla imal edilmiş geniş bir bahçe kapısına sahip olan yapı Bergama Belediyesi'nin almış olduğu kamulaştırma kararı ile sosyal tesis amaçlı kullanılmak üzere restore edilecek. Hem yurtiçi hem de yurt dışından ziyaretçi sayısının ve ilginin her geçen gün arttığı Dünya Mirası Bergama'da her biri birbirinden değerli tarihi yapıların gün yüzüne çıkması için Bergama Belediyesi olarak gerekli bütün çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Selinos Çayı kenannda bulunan ve konum olarak da değerli olan bu tarihi yapıyı sosyal tesis olarak Bergamalıların hizmetine sunacağız. Hepimizin bildiği gibi Bergama'nın birçok mahallesi birbirinden değerli tarihi bina ve yapıları barındırıyor, imkanlarımız el verdiği ölçüde çalışmalarımızı devam ettireceğiz ve çok sayıda tarihi yapıyı restore ederek Bergama'ya kazandıracağız" dedi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki tarihi başkent Bergama'da gerçekleşen proje doğrultusunda belgeleme ve envanter çalışmaları Bergama Belediyesi Rölöve Restorasyon Bürosu öncülüğünde yapılıyor. Bergama Belediyesi ile birlikte yürütülen projede, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, yüksek lisans öğrencileri ile birlikte çalışıyor. İlk etap çalışmalarını tamamlayarak projeleri teslim eden üniversite, ikinci etap çalışmalarına başladı. Hazırlanan projelerin telif haklan Bergama Belediyesi'nde kalacak. Projeler, Koruma Kurulu'nca onaylanmasının ardından yapı sahiplerince uygulanabilecek.

BEDELSİZ TESLİM
Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "İzmir'in ilk dünya mirası kenti olan Bergama yalnızca büyük anıtsal eserlere değil çok sayıda sivil mimarlık örneği yapıya da sahip ve bu sivil mimarlık örneği yapıların rölöve ve restorasyonlarının yapılması oldukça masraflı ve ciddi bir süreci de gerektiriyor. O nedenle Bergama Belediyesi 3 yıldır yürüttüğü proje ile üniversiteler, mimarlık fakülteleri ve onların yüksek lisanslı öğrencileriyle bu çalışmayı yürütüyor. Burada Bergamalı vatandaşlarımıza ait yapıların rölöve ve restorasyon projeleri, üniversitedeki öğretmenlerin denetiminde, öğrenciler tarafından hazırlanıyor. Hazırlanan projeler İzmir 2 numaralı Kültür varlıkları koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra tekrar bu yapıların sahiplerine teslim ediliyor. Dolayısıyla bu yapılan restore etmelerinin önü açılıyor.. Bizce çok önemli bir fırsat. Geçtiğimiz yıllarda 23 yapının projesi yapılıp teslim edilmişti. Bu yıl yine Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve Akademisyenleri Bergama'da çalışıyor ve bu çalışmalar sonucunda hazırlanan projeleri tekrar biz yapı sahiplerine bedelsiz olarak teslim edeceğiz. Katkıları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

ORTAK MİRAS
Bergama Kentsel Kültür Varlıkları Envanteri Projesinin proje yürütücüsü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı ve Restorasyon Bölüm Başkanı Prof.Dr.Demet Binan ise çalışmalar ile ilgili olarak; "Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi olarak Bergama Belediyesi ile birlikte bir protokol gerçekleştirdik. Bu protokol doğrultusunda Bergama Belediyesi'ne nitelikli ve korunması gereken evleri, kültür varlıklarını belgeliyoruz. Öncelikli olarak en harap durumdaki evleri belirledik. Bunların rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerini, her türlü analizlerini ve raporlarını hazırlıyoruz. Bu çalışmada hazırladığımız projeleri Bergama Belediyesi'ne teslim ediyoruz. Bergama Belediyesi de bu projeleri; önceliğine, bozulma durumuna ve niteliğine göre değerlendirip, Valilikten, Bakanlıktan, TOKİ'den bir takım fonlar alarak evlerin restorasyonlarını yapacaklar." diye konuştu.

Dünya kültür mirasının korunmasına katkı verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Binan; "Bu çalışmaya restorasyon ana bilim dalı bütün hocalarıyla birlikte katılıyor. Her yıl 10-15 kişilik yüksek lisans öğrencileri bu projenin içine dahil oluyor. Üniversitenin araştırma, eğitim, topluma katkı gibi üç ana görevi var. Bu şekilde Bergama'ya destek veriyoruz. Çünkü Bergama bunu hak ediyor. Dünya kültür miras listesine girdi. İnsanlığın ortak mirası artık. Bizde bu şekilde kültür mirasının korunmasına katkı vermeye devam edeceğiz" dedi.

ARRENAGOGIN  BERGAMA'NIN HİZMETİNDE
1867 yılında Rum erkek çocuk okulu (ARRENAGOGION) olarak Dr.Nikolaos Rallis tarafından yapımı sağlanan bu taş binalar, Cumhuriyet döneminde de "GAZİ PAŞA OKULU" olarak hizmet vermiştir. 2008-2010 yılları arasında Bergama Belediyesi tarafından restore edilerek butik otel ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

9 Eylül İzmir Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108