Narlıdere'de dönüşüm 2017'de başlıyor!
Narlıdere'de 2'inci İnönü Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Narlı ve Çatalkaya Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Narlıdere belediyesi ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşüm faaliyetleri için proje ihalesini gerçekleştiren Narlıdere Belediyesi, 43 hektarlık alanda yılsonundan itibaren inşaatlara başlamayı hedefliyor. Narlıdere'deki Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, geçtiğimiz yıl yaşanan iki ayrı seçim süreci ve bürokratik engeller nedeniyle yaklaşık 8 aylık gecikmeye rağmen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

Planlar Haziran sonuna tamam
Batur" Seçim süreçlerinin araya girmesi, işlemler, Narlıdere'deki kentsel dönüşümü 6, 7 ay geciktirdi. Narlıdere Belediyesi olarak ise biz bu 6 ayda Kentsel dönüşüm mahallelerinde Jeolojik etütleri tamamladık. Dönüşüm alanı ilan ettiğimiz alana giren 4 bin binanın tespitlerini yaptık. Tespit yapılırken binanın olduğu alan ile ilgili Kaç metrekare olduğu, içinde kaç kişi ikamet ediyor, binanın arazisinde bulunan ağaç ve diğer varlıklar ile ilgili bilgiler edinildi. Mesela elimdeki örnek bir tespit tutanağındaki bina kagir bina, tek katlıymış, 45 metrekare alanı kaplıyormuş, içinde de 4 kişi yaşıyormuş. Binanın yanında bir müştemilat ve kömürlüğü mevcutmuş. 2 şeftali, 1 adet dut ağacı, 2 tane nar ağacı varmış. İşte dönüşüm alanına giren tüm yapılar bu şekilde detaylı olarak incelendi ve detaylandırıldı. Bugünkü geldiğimiz nokta ise hali hazır haritalarımız ve saha çalışmalarımız tamamlandı. Biraz önce verdiğim örneklerde olduğu gibi her bina için ayrı ayrı yapılan değerlendirme raporları hazırlanacak. Bu raporlar Narlıdere Belediyemizin teknik komisyonu, Belediye meclisimizin iki üyesi, bakanlıktan gelecek bu işte uzman bir arkadaşımız ve mahalle temsilcileri ile birlikte hazırlanacak. Bu ekip tüm binalara tek tek uğrayacak ve tespit yapılacak alanda kaç metrekare inşaat alanı ihtiyaç duyulduğu belirlenecek. Belediyemizin imar planlarını bitirmesi ve parselasyon aşamasına gelmesi ile ilgili bir tarih vermem gerekirse ise Haziran sonu itibari ile bu çalışmalarımız tamamlayıp vatandaşlarımızla sözleşme aşamasına gelmeyi hedefliyoruz"dedi.

İlk olarak, O mahalleden başlayacağız
Başkan Batur yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm ile ilgili kendisine en çok sorulan bir soruya açıklık getirdi. Batur" Bana en çok sorulan soru acaba 'Başkan Dönüşüm hangi mahalleden başlayacak' oluyor. Çok basit; hangi mahalle ile sözleşmeyi tamamlar ise en önce o mahalleden başlayacağız. Kentsel dönüşüm mahallelerimizde yaklaşık olarak 5 bin konut yapılacak. Fakat bu olaya sadee konut olarak bakılmaması gerekiyor. 43 hektarlık bu alanın %50'sini sosyal tesisler ve donatı alanları, yeşil alanlar, rekreasyon alanı, yeşil alan olarak değerlendirilecek. Biz sadece bina değil, insanlarımıza yeni bir yaşam alanı sunacağız. Dönüşüm alanları, insanlarımızın sosyal hayatını değiştirecek çağdaş alanlar olacak" dedi.

Kazma vurma tarihi 2017

Dönüşümde başlangıç tarihini de açıklayan Batur; planlandığı gibi giderse 2017 yılının başlarında inşaatlar başlar dedi. Kentsel dönüşümün nasıl yapılacağına dair yaptığımız tüm açıklamalarda özellikle vurguladığım bir konu var. O da herkes dönüşümden sonra yaşadığı aynı mahallede yaşamaya devam edecek. Kimseyi başka bir alana gitmeye zorlamayacağız. O yüzden Narlıdere'deki dönüşümün adı daha çok ' Yerinde Dönüşüm' olmalıdır. Herkes, tüm komşuları ile birlikte aynı alan da yaşamaya devam edecek. Bu yüzden Narlıdere'deki dönüşüm ada ada olacağından biraz geç olacak fakat insanlarımız mutlu olacak "dedi.

Narlıdere'nin Vadisi'nde sıra peyzaja geldi
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batar "Yaşar Kemal Kültür ve Sanal Vadisi" projesi çalışmalarını denetlemek iç in inşaat alanını gezdi. Batar Narlıdere için bir prestij projesi olduğunu ifade ederken Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi'nin inşaat kısmı tamamlandı, şimdi sıranın peyzaja gelindiğini ifade etti.

Aziz Kocaoğlu'na teşekkür
2. İnönü mahallesinde 80 dönüm alan üzerinde inşaat çalışmaları süren "Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi" projesi çalışmalarını denetleyen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, inşaat çalışmalarının tamamlandığını artık açılışa çok az bir zaman kaldığını ifade etti. Başkan Batur, Narlıdere için prestij niteliğindeki bu projenin açılışını gerçekleştırmek için sabırsızlandıklarını söylerken İzmir'in ilgi odaklarından biri olacağını söyledi. Batar "Restoranlar, yürüyüş yolları, düğün salonu, spor alanları, çocuk oyun alanları, amfi tiyatro, su oyunları, spor salonları, geniş çim alanları, düğün salonu için özel Taşar kemal Kültür ve Sanat Vadisi' pro jesi, Narlıdere ve İzmir için çok önemli bir proje. Binlerce insanımızı burada ağırlayacağımız için önce güvenlik dedik ve zemin etüt çalışmalarımızı özel bir titizlikle tamamladık. "Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi "alanımıza toplamda 250 adet fere kazık çakıldı. Jeolojik incelemeler tamamlanmasına rağmen 4 ayrı yerden daha "Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi" için jeolojik onay aldık. Bugün itibari işle konuşmak gerekirse vadimizin inşaat alanlarını tamamladık. Şimdi ise peyzaj çalışmalarına başlıyoruz. Hava şartlan da müsait olursa eğer peyzajını tamamlayıp bahar sonu, yaz başı gibi açılışını gerçekleştirerek Narlıdereli ve İzmirli hemşerilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Narlıdere'nin her projesinde olduğu gibi "Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi" projesinde de bizden desteklerini esirgemeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu'na Narlıdereli hemşerilerimiz adına teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

Yukarıköy'e koca destek
Narlıdere'nin ilk yerleşim yeri olarak Tahtacı Türkmen Alevilerinin kurduğu Yukarıköy Mahallesi, tarihine uygun olarak yeniden düzenleniyor. 10800 metrekarelik alanı kapsayan proje kapsamında, bölgede yer alan 153 ev izmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile restore edilecek.

İhale süreci tamamlanıyor
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, uzun süredir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunda bekleyen Yukarköy Restorasyon projesini hayata geçirmek için geçtiğimiz aylarda izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan destek istemişti. Yukarıköy projesi için yeşil ışık yakan Kocaoğlu, destek vermek ve tarihi Yukarıköy'de yeniden canlandırmak için gerekli olan çalışmaları başlatmıştı. Aziz Kocaoğlu'ndan gelen destek sonrası Yukarıköy projesi ile ilgili açıklamada bulunan başkan Batur "Uzun bir süredir bu projemizin çalışmaları valilikle devam ediyordu. Fakat bir türlü bir netice alamamıştık. Yukarıköy restorasyon projemizde bulunan 153 adet konut, 11 adet tescilli tarihi bina'nın yeniden hayat bulması için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu %70 destek vereceğini ifade etti. Bizde gerekli protokolleri tamamladık. İhale askıya çıkarıldı ve askı süreci sona erdi. İhalenin tamamlanmasının ardından hızlı bir şekilde Büyükşehir Belediyemizin desteği ile restorasyon çalışmalarına başlayacağız" dedi.

Gözlem Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127