Kentsel dönüşümden nasıl yararlanılır?

Binam kentsel dönüşüm kapsamına giriyor mu?
Bunun için binanız ya riskli alan ilan edilen bölgenin sınırları içerisinde olmalı ya da kendi başvurunuz sonucu riskli yapı ilan edilen bir binada oturmalısınız.

Kentsel dönüşüm için devlet tarafından verilen yardımlar nelerdir?
Bu kapsamda verilen yardımlar mülk sahipleri için kentsel dönüşüm kredi ve kira yardımı ve kiracılar için kentsel dönüşüm kredi ve kira yardımı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?
Mülk sahibi iseniz, binanız kentsel dönüşüm kapsamına girdikten sonra, müteahhit/firma seçimini yapmalı sonrasında ise kentsel dönüşüm kredisi veren anlaşmalı bankalara başvuruda bulunmalısınız. Bir daire için en fazla 100 bin lira, eğer başvuru yapan kişinin dört ya da beşten fazla dairesi var ise toplamına en fazla 500 bin lira kadar kentsel dönüşüm kredisi alabilirsiniz.

Bankadan alınan kredi blokeli olarak anlaştığınız müteahhit yada firmanın hesabına geçirilecek, ancak hesap blokeli olacağı için müteahhit yada firma paranın hepsini kullanamayacaktır. İnşaatın safhalarına göre müteahhit / firma, yaptığı imalatı sunup kontrol yapılmasını talep edecektir. Banka, inşaatı kontrol eden yapı denetimden belgeleri alacak ve inşaat yerinde inceleme yapacaktır. O zamana kadar yapılan işin tutarı ne kadarsa banka, müteahhide ya da firmaya o kadar para verecektir. Yani inşaat devam ederken müteahhit yada firma işten ayrılırsa ya da siz yapılan imalatı beğenmeyip durdurursanız, inşaatı tamamlayacağınız para zaten blokeli olarak banka hesabında bulunuyor olacaktır.

Eğer kat sahibiyseniz, ancak kredi yerine kira yardımı alacaksanız; riskli binada yaşayan mülk sahibi 18 ay boyunca geri ödemesiz kira yardımı alabilmektedir. Kat maliki ya kredi yardımı ya da kira yardımını seçebilmektedir.

Kiracı iseniz; riskli binada en az 1 yıl kiracı olduğunuzu belgeledikten ve evinizi boşalttıktan sonra başka bir binadan daire almak istediğinizde mülk sahipleri gibi 100.000 TL 24 ay ila 120 ay vadeli aylık 0.35 -0.45 faiz oranlı Kentsel dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz. Yada binayı boşaltırken 1300 TL geri ödemesiz taşınma yardımı alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi bakanlık ile anlaşmalı Bankalardan, Kira & Taşınma yardımı ise İl Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müd. başvuru ile alınmaktadır.

Yeni Binanızı Kentsel Dönüşüm ile 3 şekilde inşaa edebilirsiniz;

1. Yeni yapılacak binanın imarında mevcut duruma göre fazla kat var ise ve fazla çıkan daireler Kat Karşılığı için yeterli oluyor ise binanız istediğiniz bir Müteahhit ile KAT KARŞILIĞI olarak yaptırabilirsiniz.

2. Yeni yapılacak binanın imarında mevcut duruma göre fazla kat var fakat Kat Karşılığı için yeterli olmuyor ise binanızı inşaatı için eksik kalan bedeli uygun faiz oran, vadeli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak istediğiniz Müteahhit’ e TAAHHÜT olarak yaptırabilirsiniz.

3. Yeni binanız mevcut binanız ile aynı kata inşaa edilecek ise uygun faiz oran ve vadeli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak istediğiniz Müteahhit’ e TAAHHÜT olarak yeni binanızı yaptırabilirsiniz.

Bu 3 Yöntemden birini kendi binanız için seçerek en az 2/3 çoğunluk ile Bina Ortak Karar Protokolünde karar bağlamanız ve bu Protokolü İl Kentsel Dönüşüm Müd. bir dilekçe ile bildirmeniz yeterli.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108