banner170

'TOKİ 815 bin konut rakamına ulaştı'!
Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı Antalya’da gerçekleşti. Kurultaya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, çok sayıda bürokrat ve sektör temsilcisi katıldı.

Kurultayın açılışında konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, “Sağlıksız, afetlere karşı riskli, fiziksel olarak köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoku, ülkemizin en önemli problemlerinden biridir” dedi.

Kentsel Dönüşümün her daim gündemde tutulması gereken önceliklerden biri olduğunu vurgulayan Turan,  “Antalya, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde yeşil binalar, en uygun mimari projelerin olması gerektiğini belirten Turan, "Sağlıksız, afetlere karşı riskli, fiziksel olarak köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoku, ülkemizin en önemli problemlerinden biridir. Bu konutlar hem içinde yaşayan vatandaşlarımızın mal ve can güvenliğini tehdit etmekte, hem de kentlerin sağlıklı gelişimine engel teşkil etmektedir. Stratejik açıdan bakacak olursak, sadece riskli yapıların yıkılıp, yerine yenilerinin yapılması ve fiziksel ortamın iyileştirilmesi yeterli değildir. Sürdürülebilir dönüşümü esas alan; sosyal adaleti ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, yerel kalkınmayı, tarihi ve kültürel mirası ve doğal çevreyi koruyan bütünleşik bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu projelerin temelinde insan esas olmalıdır. Bu yüzden yeşil alanı, sosyal donatısı olmayan ve insanların sosyo-psikolojik ihtiyaçlarını gözetmeyen, gidermeyen projelere kentsel dönüşüm projesi diyemeyiz, dememeliyiz" dedi.

Dönüşüm yaparken bütünleşik yaklaşım geliştirilmeli
“Dönüşümü yaparken, bozulmuş olan kentsel mekanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarını kapsamlı ve bütünleşik bir yaklaşımla iyileştirmeye yönelik eylemler geliştirilmelidir” diyen Turan, şöyle devam etti: “Özellikle 1990 yılından günümüze kadar gelen süreçte kentsel dönüşümde kullanılan en yaygın müdahale biçimi, 'kentsel yenileme' ya da 'kentsel canlandırmadır. Son dönemlerde ise kentsel yenilemede özellikle tarihi merkezlerin iyileştirilmesi, tarihi değeri olan sanayi ve ticaret alanlarının canlandırılması, küçük ve orta büyüklükteki tarihi kentlerin korunması fikri ön plana çıkmaktadır. Özellikle kadim şehirlere yeni imajlar yaratmaktan çok, kentlerin var olan tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkaracak tasarımlar tercih edilmelidir.”

54 İl’de 191 kentsel dönüşüm projesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde belediyelerin ve TOKİ’nin geniş kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüğünü belirten Turan, “Son 14 yıl içinde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık ihale yaptık. Şu anda 54 il’de 72.5 milyon metrekare alanda toplamda 191 kentsel dönüşüm/yenileme projesi yürütüyoruz.
 
Bu kapsamda ihale ettiğimiz konut sayısı yaklaşık 140 bindir. TOKİ’nin ürettiği toplam konut sayısının içinde Kentsel Dönüşüm konutlarının oranı bu yıl %38’e çıkmıştır” dedi.

Rızaya dayalı kentsel dönüşüm
Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projelerinin vatandaş ile bire bir işbirliğinden dolayı zaman alan zor projeler olduğuna dikkat çeken Turan, “Bu projelerde, bir taraftan kamu menfaatini düşünürken diğer taraftan hak sahiplerinin de mağdur edilmemesi ve köhnemiş alanların da rehabilite edilmesi gerekmektedir.Biz bu yüzden paydaşlarımız olan Belediyelerle birlikte vatandaşla “rızaya dayalı” bir kentsel dönüşüm yaklaşımını esas alıyoruz. Projelerimizde, şeffaf olmak, sosyo-kültürel değerleri korumak, yöresel değerleri yaşatmak, komşulukları sürdürecek doğru projeleri üretmek, kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının proje paydaşı haline gelmesini sağlamak ve proje finansmanını planlamak gibi temel unsurlar yer almaktadır” açıklamasında bulundu.

TOKİ, 815 bin konut rakamına ulaştı
“Şehirlerimizi gecekondu, kaçak, köhnemiş ve fonksiyonunu yitirmiş yapılardan arındırmadıkça ve binalarımızı depreme karşı güvenli hale getirmedikçe marka şehirler oluşturamayız” diyen Turan, şunları kaydetti: “Biz TOKİ olarak, kentsel dönüşüm başta olmak üzere alternatif modellerle ağırlıklı olarak sosyal konut üretmeye ve şehirlerimize değer katmaya devam ediyoruz. Toplamda 815 bin konut rakamına ulaştık. Geçtiğimiz yıl 65 bin konutu ihale etmiştik, bu yılda aynı rakama ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Kurultayın hayırlı olmasını diler, katılımcıları tebrik eder, saygılarımı arz ederim.”

TOKİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner164