Kentsel dönüşüm avantaj sağladı
Çatı sektörü 2016 yılma umutlu girdi. Son yıllarda istikrarlı şekilde büyüyen çatı sektörünün 3 milyar dolara ulaşarak, dünya pazarının yüzde 1,3'ünü oluşturduğunu belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, "Türkiye'de yaklaşık 1500 firma çatı kaplama pazannda faaliyet gösteriyor. 2010 yılında 115 mil yon metrekare olan kullanılan çatı malzemesi büyüklüğü, 2011 yılında ,123, 2012'de 134, 2013'de 145, 2014'te 153, 2015 7 yılında ise 160 milyon metrekareye çıktı. Sektörün istikrarlı performansını 2016 yılında da sürdürerek, yüzde 5 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

2016 yılına istikrarlı girdik
Döviz kurundaki artışlar, yaşanan belirsizlikler gibi etkenler nedeniyle sektörün 2015 yılını nispeten daha durağan geçirdiğini de hatırlatan M.NazımYavuz, şöyle konuştu: "Türkiye 2016 yılına istikrarın güçlü bir şekilde hakim olmasıyla başladı. Siyasi ve ekonomik istikrar, tüm sektörler için itici güç oluşturuyor. Çatı sektörü olarak biz de 2016 yılından daha umutluyuz. İnşaat sektörü, Türk ekonomisinin lokomotifliğini üstleniyor. İnşaat sektörünün büyümesi, sektörün en önemli kollanndan biri olan çatı sektörüne de olumlu yansıyor. Sektörün hareketliliğini artıracak birçok faktör var. Özellikle Kentsel Dönüşüm uygulaması, inşaat ve çatı sektöründe uzun soluklu fayda sağlayacak. Türkiye genelinde 6-7 milyon konutun yenilenmesi hedefleniyor. Önümüzdeki 10-20 yılı için Kentsel Dönüşüm hareketliliği yaşayacağız."

Global pastadan daha büyük dilim istiyoruz

Dünya geneline bakıldığında nihai çatı kaplama malzemelerinin 200 milyar dolann üzerinde bir pazar oluşturduğu belirten Yavuz, "Sektörün yüzde 40'ı Asya Pasifik, yüzde 34'ü Kuzey Amerika, yüzde 12'si Batı Avrupa, yüzde 14'ü geri kalan ülkelerden oluşuyor. Ülkemizde çatı kaplama malzemeleri özellik, kalite ve çeşit açısından gün geçtikçe zenginleşerek Avrupa Birliği standartlarını yakaladı. W. Nazım Yavuz Türk çatı sektörünün dünya pazanndan aldığı yüzde 1,3'lük payı daha fazla artırmak ve dünya pazarlannda söz sahibi olmak için çalışıyoruz" dedi.

Yalıtımsız bina kalmayacak

Enerji Verimliliği Kanunu ve Enerji Kimlik Belgesi gibi uygulamalarla Türkiye'de yalıtmışız yapı kalmamasının hedeflendiğini söyleyen Yavuz, şöyle devam etti: "ÇATIDER'in yaptığı araştırmaya göre geçtiğimiz 10 yılda yalıtmışız ve hatalı çatılar ülke ekonomisine 23 milyar TL'nin üzerinde zarar verdi. Yalıtımı olmayan binalar kat adetine bağlı olarak en az ortalama yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamalan enerji harcamalannda en az yüzde 50 tasarruf sağlar. Yeni Yapı Denetimi Kanunu ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılacak tüm binalara ısı yalıtımı zorunluluğu gelmesiyle dış cephe ısı yalıtımı yani bilinen adıyla mantolama konusunda vatandaşımızda ciddi bir bilinç artışı yaşandı. Enerji Verimliliği Kanunu ve Enerji Kimlik Belgesi de sektörümüz için olumlu gelişmeler. Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla tüm binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alması gerekiyor. Böylece yapılanınız daha tasarruflu olurken, enerji kaynaklannı daha az tüketeceğiz."

Standartlardan uzak milyonlarca çatı var 

Türkiye'de 9 milyon binadan yaklaşık 7 milyonunda standartlardan uzak ve yalıtmışız çatı uygulamalannın olduğunu dile getiren M. Nazım Yavuz, şunlan ifade etti: "Avrupa Birliği'nin 20-20-20 planı ile 2020 yılına kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmayı, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 20 artışı ve zararlı sera gazı şahmını en az yüzde 20 azaltmayı hedeflediğini düşünürsek; Türkiye olarak bizim de binalanmızdaki enerji tüketimini kısa dönemde metrekare başına yılda 80 kilovatsaat ve altına düşürmemiz gerekiyor. Bu değerlere ulaşabilmek ancak çatı ve çatı sistemlerine önem verilmesi ile sağlanabilir."

Bizim Anadolu / M. Nazım YAVUZ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108