banner168
banner170
Türkiye, Bursa ve Balıkesir de son 8 yılın Ocak ayı içerisindeki en yüksek satışın olduğu yıl oldu. Türkiye de 113.615, Bursa 4.424, Balıkesir 2.290 Ocak ayı satışı gerçekleşmiş. 2019 Ocak ayına göre satışlarda %55.8 artış olduğunu görmekteyiz.

Satışların Türkiye`de 42.237, Bursa, da 1.704, Balıkesir de ise 782 adet ipotekli satılmıştır. 2019 Ocak ta Türkiye`de 6.537 satış olup bu yıl %546 artış ile 42.237, Balıkesir geçen sene 136 bu sene %476 artış ile 782, Bursa geçen sene 280 bu sene %510 artış ile 1704 adet ipotekli konut satılmıştır. Konut kredi faizlerinin Gayrimenkul sektörü için önemli olduğunu görmekteyiz. İnşaat firmaları ve konut alacaklar için finans desteğinin sektörün önünü açtığını ve alım gücünü artırdığını görmekteyiz.

Ülkemizde 1. El satışların 36.040 2. El satışların 77.575, Bursa`da 1. El 1452, 2. El 2790 adet, Balıkesir de 1. El 501 2. El ise 1.789 adet satış olarak gerçekleşmiştir. Gayrimenkul yatırımcılarının sektörümüzde 2. El konutlara yönelmeye devam ettiğini görmekteyiz. Her 3 satışın 2 sinin 2. El konut olduğunu görmekteyiz. Bursa ve Balıkesir illerinde geçen sene ile bu sene arasındaki 1 yıllık süreçte konut ve işyerlerinin fiyatlarının %20 ye yakın artış görmekteyiz. Son 1.5 yıllık süreçte ise yeni inşaat ruhsatlarında düşüşler ve yeni inşaatların olmaması önümüzdeki süreçte bitmiş gayrimenkullerin fiyatlarının yukarı çıkmasını sağlayabilir.

Gün geçtikçe büyüyen iki ilimizdeki yeni sanayi yatırımları, ulaşım yatırımları, aldıkları göçlerle ve mevduat ve konut faizlerindeki düşüş ile konut satışlarının artış göstereceğini ileriki aylarda göreceğiz.

2019 yılı inşaat sektörü için kırılma noktasıydı. İlk altı aylık süreçte sektör için çok sıkıntılı geçtiği sonrası 3. Çeyrek ile birlikte kredi faizlerinin düşürülmesi, kamu bankalarının da 0.99 faiz oranına inmesi ile birlikte sektör için ufakta olsa bir umut ve kıvılcım oldu. Dolar da artış olacağı söylentilerinin kısa sürede olmaması, mevduat faiz getirilerinde düşüşler ile birlikte yatırımcıların konut ve kira getirisi yüksek olan işyerlerine yönelmeye başlamışlardır.

Satışların üç de ikisinin 2. El konutlara olduğu, yatırımcıların maketten ve kaba daki gayrimenkullerden uzak durduğu ve birçok inşaat firmasının teslimlerini ileri tarihlere ertelediği bir yıl oldu. 2019 un son 6 aylık süreci ile başlayan hareketlilik konut stoklarının erimesi ve yeni İnşaat ruhsatları için son yılların en düşük seviyelerinde olduğu için 2020 yılı için sektörde bitmiş oturuma hazır halde bulunan konutlarda taleplerdeki artış ve faizlerin makul seviyede olması ile birlikte fiyatlar da artış olacaktır.

İnşaat firmaları son yıllardaki süreçlerden dolayı önümüzdeki yıllarda daha da temkinli ve dikkatli gideceklerdir. 2020 finansman açısından güçlü, kendi sermayeleri ile proje geliştiren inşaat firmalarının yılı olacaktır. Bizim gibi proje satışlarında bulunan emlak ofislerinin inşaat firmaları için önemli bir partner olduğu, satış konularındaki deneyimlerimizi kriz zamanlarında daha etkin kullandığımızı, satış ve pazarlamanın sektörümüz için en önemli faktör olduğunu gördük.

İnşaat firmaları bundan sonraki yatırım veya projelerinde nasıl ki tekstil, otomotivciler için ARGE bölümleri varsa, bizim gibi Kurumsal emlak ofisleri de inşaat firmalarının araştırma ve geliştirme bölümü konumunda kullanabilir ve satış pazarlama faaliyetleri için sadece satış ofislerinde müşteri beklemek değil saha da müşteriye dokunulduğu ve projenin değerini diğer eşdeğer gayrimenkullere göre anlatması ve ikna etmesi çok daha kolay olmaktadır.

Gayrimenkul sahipleri için de e-Devlet üzerinden Tapu Telefon Bilgileri Beyan kısmından cep telefonlarınızı kaybettiğiniz de, adınıza kayıtlı taşınmazlarınız ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında sizlere kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Tapu dairelerinden, Adınıza kayıtlı taşınmaz üzerinde ….. sıra no ile işlem yapılmaktadır diye otomatik SMS gönderilmektedir. İşlemler sizin bilginiz ve isteğiniz dışında ise ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma da müdahale edebilirsiniz. Bu da son zamanlarda olan birçok suistimalleleri ortadan kaldıracaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner164