Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama!
Bilindiği gibi; Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel 30 Mart 2014 seçimleri öncesinde, Santral ve Kepez Mahalleleri’nin 30 yıldır çözülemeyen tapu sorununu mahalle sakinlerimiz ile birlikte çözeceği sözünü vermiştir.

Seçimlerden hemen sonra tapu sorununu çözmekle kalmayacak Santral ve Kepez Mahallerini Antalya’nın yeni cazibe merkezi yapacak, Yeni Kepez Santral’i kanatlandıracak, hayalleri gerçeğe dönüştürecek bir proje hazırlanmıştır. Bu proje ile afet riskinden uzak binaları, çocukların yürüyerek gidecekleri okulları, tüm yaşayanların kullanabileceği çocuklarımızın oynayabileceği geniş yeşil alanları, bisiklet yolları, şehir merkezi ve havalimanını dakikalar mertebesinde ulaşılabilir kılacak raylı sistemi, geniş camileri, ferah sağlık tesisleri, müzesi, kütüphanesi, halk pazarı ile dört dörtlük bir yaşam merkezi oluşturulması hedeflenmiştir.

Projenin her aşamasında vatandaşlarımızın ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşları’nın görüşleri alınmıştır. Proje önerisi hazırlandıktan sonra ilk iş olarak, bundan tam 2 yıl önce 15 Ağustos 2014 tarihinde Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde binden fazla mahalle sakinimizin katıldığı bir toplantı düzenlenmiş  ve vatandaşlarımızın görüşlerine başvurulmuştur. Bu toplantıya katılanların onayları ile projemiz başlamıştır.

İlk olarak bölgenin Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için gerekli girişimler başlatılmıştır. Bunun için hazırlanan teknik çalışma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne başvuru yapılmış, Türkiye Afet ve Acil Yardım  Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) görüşü doğrultusunda Aralık 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile proje alanımız “Kentsel Dönüşüm Alanı” olarak ilan edilmiştir.

Bu aşamanın ardından da vatandaşlarımızın görüşüne başvurulmuş, 2 bin 500 den fazla hak sahibi anket yapılarak projeden beklentileri tespit edilmiştir.
Teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra 14 Eylül 2015 tarihinde Kepez ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi Ofisi açılmış ve hazırlanan çalışmalar vatandaşlarımızla birebir görüşerek anlatılmış, vatandaşlarımızın talep ve isteklerini alınmıştır.

18 Kasım 2015 tarihinde belediye meclisimizden geçen Ön Protokolü, 21 Kasım 2015 tarihinde imzaya açılmıştır. 2 aylık süreç içerisinde 3 bin 242 hak sahibi ile 6 bin den fazla görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonrasında, 2 bin 994 vatandaşımız yani hak sahiplerinin yüzde 93’ü ön protokolü imzalamıştır. 2 ay içerisinde hak sahiplerinin % 93’lük bir kısmının ön protokol imzalaması aynı zamanda Türkiye rekorudur. Ön protokoller vatandaşlarımızın projeye olan desteğini göstermiştir.

Ön protokol imzasından sonra detay projelendirmeye geçilmiş, ön protokoldeki şartlar gereği vatandaşa ek haklar tanıyan sözleşmelerimiz, 1 Ağustos 2016 tarihi itibarı ile imzaya açılmıştır. Sözleşmenin imzaya açılmasından bugüne kadar geçen 14 iş günü içerisinde 1.056 hak sahibimiz sözleşme imzalamış, dairelerini seçmiş ve hatta evlerini tahliye etmeye başlamıştır.

Proje Ofisimizde her gün yaklaşık 50 ila 100 arasındaki vatandaşımız tamamen kendi rızaları ile biran önce evlerine kavuşabilmek için imzalarını atmaktadır. 14 günde tüm hak sahiplerimizin % 33’ü ile imza atılmıştır. Sadece bu rakamlar bile vatandaşlarımızın büyük bir hüsnü kabul ve istekle bu imzaları attığını göstermektedir.

Kepez ve Santral Mahalleri Kentsel dönüşüm projesinin her aşamasına şeffaflığa önem verilmiş ve hak sahiplerinin görüşleri alınarak şekillendirilmiştir. Proje ofisi de herkese açık, tüm işlemlerin şeffaf bir şekilde bir arada yapıldığı, tüm doküman ve bilgilerin paylaşıldığı, yasal mevzuata göre uygulama aşamalarının açıklandığı bir yerdir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel başta olmak üzere Belediye ve Antepe şirket yetkilileri sık sık proje ofisinde vatandaşlarımız ile bir araya gelerek onlardan gelen soruları cevaplamakta, taleplerini değerlendirmektedir.

Tüm süreç şeffaf şekilde yürütülmesine rağmen vatandaşlarımızın refah seviyelerinin yükselmesinden rahatsız olan bazı çevreler Kepezaltı Santral Mahalleleri’ne yönelik karalama çalışması içine girmiştir. Tamamen asılsız ve hayal ürünü açıklamalar ile kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.
Evlerini tahliye eden, elektrik ve sularını kesme işlemi yapan kişiler kendi rızaları ile sözleşmeye imza atmış olan hak sahipleri olup, bugüne kadar imza atmadığı için kimsenin ne elektriği, ne suyu kesilmiş ne de zorla evlerinden çıkarılmışlardır.

Sözleşmenin kira ile ilgili 9.1 maddesi “İnşaat süresince Hak Sahibi'ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kira yardımına ilişkin yönetmelik, yönerge ve kılavuzlarına uygun olarak ayda minimum 600 TL kira yardımı, tahliye tarihinde 750 TL, teslim edilecek daireye taşınma tarihinde 750 TL olmak üzere toplam 1.500 TL taşınma yardımı yapılacaktır.” şeklinde açık bir ifade ile inşaat süresince kira yardımı verileceği ifade edilmektedir.

Proje alanındaki tüm uygulamalar 6306 sayılı yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmakta olup, bundan sonrada aynı şekilde yapılacaktır.
Bu karalama çalışmaları, Yeni Kepez Santral Projesi için azimle çalışan belediyemizin projeyi gerçekleştirme kararlılığını gören fakat bu durumdan çıkar sağlamak isteyen kişilerin uğraşılarıdır. Bu kişilere en iyi cevabı ise sadece 14 gün içinde Büyükşehir Belediyemize olan güvenlerini göstererek sözleşme imzalayan 1056 vatandaşımız vermiştir.

Tüm hak sahiplerimizden proje ile ilgili belediyemizin resmi açıklamalarına itibar etmelerini, tüm soru ve sorunları ile ilgili olarak Proje Ofisimize gelmelerini rica ediyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127