AYİDER ve ÇEDBİK yeşil bir çevre için anlaştı!
"Çağdaş Kent: İstanbul" başlığı altında düzenlenen gecede, hem şehrin mevcut durumu konuşuldu hem de Türkiye'nin ilk yerli yeşil bina sertifikası ÇEDBİK-Konut'un kullanımını desteklemek adına ÇEDBİK ile protokol imzalandı. Kurulduğu günden bu yana İstanbul Anadolu yakasının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularına yenilikçi bakış açısı katarak, kamu yönetimlerinde inşaat sektörüyle ilgili bürokratik işleyişi daha verimli hale getirmek ve kentin yaşamsal menfaatlerini korumak için çalışmalar yapan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği), inşaat müteahhitlerini, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını ve inşaat malzemecilerini Büyük Kulüple bir araya getirdi. 

Konuşmasında AYİDER'in temellerinin 70'li yıllarda atıldığını ve yaklaşık 2 yıl önce AYİDER Onursal Başkanı Mehmet Sadıkoğlu'nun önderliğinde derneğin yeniden kurulduğunu belirten AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "İstanbul Anadolu yakasının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularına yenilikçi bakış açısı getirerek, kentin yaşamsal menfaatlerini korumak adına kurduğumuz 
derneğimiz, bu süreçte önemli çalışmalara imzasını attı. İş güvenliği için Kadıköy Kaymakamlığı ile birlikte eğitimler düzenledik.

Yüzde 25 ek emsal kararının uzatılması, haksız uygulamanın önüne geçilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerin sonucunda, ek emsal süresinin 01.01.2017 tarihine kadar uzatılmasında ciddi katkı sağladık. Yine geçtiğimiz günlerde İstanbul'un siluetini bozacağı gerekçesiyle sadece Kadıköy ilçesinde yeni yapılacak yapıların maksimum 15 kat ile sınırlandırmasının kentsel dönüşüme nasıl zarar vereceğine dair görüşlerimizi çeşitli basın kuruluşlarında dile getirdik.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinde askıdaki plan değişikliğine itirazda bulunduk." açıklamalarında bulundu. Yeşil bina konusunda AYİDER'in öncelikli hedefleri arasında İstanbul imar yönetmeliğinde uygulamaya yönelik değişikliklerin yapılmasında katkı sunmanın, yeşil binalarla ilgili eğitim çalışmaları düzenlemenin ve toplumda bu konuyla alakalı farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Tavukçuoğlu, "Kentsel dönüşüm, yeşil dönüşüm olmalıdır." sloganıyla konuşmasını ÇEDBİK Başkanı Selçuk Özdil'e bıraktı. ÇEDBİK'in 2007 yılından beri Türkiye'de yeşil bina kavramını yaygınlaştırmaya çalıştığını ifade eden ÇEDBİK Başkanı Selçuk Özdil: "Dünya Yeşil Binalar Konseyi Tam Üye statüsüyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeşil binaların yaygınlaşması için ÇEDBİK olarak, ÇEDBİK-Konut adı altında Türkiye'nin ilk yerli yeşil bina sertifikasını geliştirdik.

Bu sertifika, tamamen Türkiye'nin teknik ve sosyo-ekonomik şartlarına uygun geliştirilmiş bir program. Nasıl ki Amerika'nın LEED sertifikası, İngiltere'nin BREEAM sertifikası varsa, ülkemizin şartlarına uygun bu programların da geliştirilmesi gerekiyor" dedi.

Binaların, su kullanımının yüzde 13'ünden, atıkların yüzde 60'ından ve elektrik tüketiminin yüzde 70'inden sorumlu olduğunu söyleyen Özdil, aynı zamanda AYİDER'in kentsel dönüşümün yeşil dönüşüm olması gerektiği fikrine de katıldıklarını anlattı. "Biz de değerli AYİDER üyeleriyle aynı kanıdayız. Şu an kentsel dönüşüm değil, binasal dönüşüm yapılmaktadır. Tek tek binaların yenilenmesi, hatta binaların çoğaltılması amaçlı bir dönüşüm söz konusu. Aynı sokak, aynı altyapı, aynı yollar ama mevcut bina yerine yapılan çok daha büyük binalar... Bu çalışmaların şehri ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu ve sokacağını düşünüyoruz. Bu yüzden de bir mahallede binaların teker teker yeşil bina olması yetmez. Yerleşimlerin de aynı mantık ve sistemlere sahip olan bir entegre mühendislik çalışmasıyla yeşil yerleşimler ve binalar olarak yapılması gerekmektedir." diyen Selçuk Özdil, bu protokolle yeşil binaların Anadolu yakasından başlayarak tüm İstanbul'a yayılacağını öngördüklerini de sözlerine ekledi. Geceye aynı zamanda İNDER, KONUTDER, GYODER gibi inşaat sektörünün önemli derneklerinin temsilcileri de katıldı.

Sinan BERATLIGİL/Önce Vatan Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127