Aile ve kira fonu geliyor!
Avrupa ve ABD'de yıllardır kullanılan Türkiye'de ise geçen yıl Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çıkardığı düzenlemelerle altyapısı oluşturulan gayrimenkul yatırım fonlarının geleceğini 24 Gayrimenkul'ün Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay ve Genel Müdür Erdem Güler ile konuştuk. 24 Gayrimenkul Türkiye'de yeni devreye giren gayrimenkul yatırım fonlarına ilk adım atan şirketlerden. Primo adını verdikleri fonla işe başlayan şirket bu yıl kişiye özel ve kira fonu gibi alternatif yatmm araçları oluşturmayı planlıyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların bu fonlara ilgisi var mı? 

Son dönemde konut piyasasında yabancı yatırımcıların girişinde büyük handikaplar olduğunu duyuyoruz. Yabancılara yanlış yatmmlar yaptırılıyor. Söylendiğinden çok farklı ev satılıyor. Bu yumurtlayan tavuğu kesmek gibi bir şey. Gayrimenkul sektörü emekleme döneminde. O nedenle de yerli ve yabancı yatırımcıları doğru şekilde sektöre çekmek lazım. Gayrimenkul yatmm fonları SPK tebliği ile düzenlendi. Smnları, çerçevesi, kimlerin nasıl giriş yapacağı, şirketlerin nasıl kurulacağı, teminatların nasıl verileceği hepsi tebliğde var. Yani altyapı hazır. Gayrimenkul fonları yatmmcılar açısından güvenli liman. Bu fonların ne tür yatmm yapacağına da yatmm komitesi karar veriyor. Değerlemeleri SPK lisanslı uzmanlar yapıyor. Şirketlerin risk yapısı her gün denetleniyor. Dolayısıyla, bu fonlar devlet güvencesiyle profesyoneller kanalıyla yatırım yapmakta.TURİZMDE FIRSAT VAR 

Borsada GYO'lar var. Bu fonlar yerine yatırımcı uzun vadede orada kazanamaz mı? 

Gayrimenkul fonları, GYO'larm rakibi değildir. GYO'lar gayrimenkul geliştirir, fonlar ise direkt gayrimenkulle ilgilenir. Borsada var olan GYOTarm yatırımcıları konjonktürel spekülasyonlardan etkilenebilir. Borsalardaki iniş-çıkışlar fonları etkilemez. GYO'lara ortak olunca orada yönetim sıkıntıları, vesayet davaları her şey borsaya yansıyor. Gayrimenkul yatmm fonları ise daha korunaklı limandır. Borsada yerli yatırımcının kalış süresi 27, yabancmınki ise 270-280 gün. Gayrimenkulde 1 yıl kısa zamandır. Fona yatırım yapanların 3-5 yıl kalması gerekir. Toplulaştırma süreçleri hesaba katıldığında ancak o zaman değerleme tamamlann. Türkiye'de şu anda turizm sektöründe bir sıkıntı var. Ama aynı zamanda yatmmcı için bir fırsat. Yerli ve yabancı yatırımcıları buradaki yatırımlara yöneltmemiz gerekiyor. Gayrimenkul yatırım fonları ne kadarlık bir büyüklüğe ulaşır? 

5 yılda 30-40 milyar dolara ulaşır. Yıllık bu kanalla 10 milyar dolar daha kaynak girişi olacağını düşünüyoruz. 

3 yılda 1 milyar dolara çıkar
Sizin kurduğunuz Primo fonunun büyüklüğü ne kadara çıkar?
Biz geçen yıl ilk fonumuzu Primo adıyla kurduk. İlk etapta 100 milyon TL'lik bir büyüklük düşündük. 3 yılda 1 milyar, 5 yılda 3 milyar, 10 yılda 10 milyar dolar büyüklüğe ulaşma hedefimiz var. Bu yıl içinde Primo dışında başka fonlar da kuracağız.

Ne tür fonlar?
Kişiye özel 'special fund'lar, aile fonları var. Bunlar Avrupalı yatırımcılar tarafından çok biliniyor. Körfez'deki yatırımcı da bu fonları oralara yatırıma gittiği için biliyor. Mesela ABD'de kıra fonları var. Bir öğretmenin emekli maaşı 500-600 dolar ise kira fonuyla 2.500-3.000 dolar kazanıyor. Körfez yatırımcısı da aylık getiri elde etmek istiyor. Sabit getirili fonlar her zaman yatırımcının ilgisini çekiyor.

Bu yeni fonlarla ilgilenen yatırımcılar kimler?
5-6 yabancı yatırımcı ile görüşüyoruz. Ağırlıklı Körfez'den. Yatırım alanlarını netleştirmek istiyoruz. Bir kısmı al-sat, bir kısmı kira getirişi, bir kısmı da arazi geliştirme boyutunda yatırım yapmak istiyor. Görüşmeler devam ediyor. 1-2 ay içinde bunların biriyle ilk fonumuz devreye girecek. Hemen ardından ikinci ve uçuncuyu planlayacağız. İlk başta İstanbul'daki gayrimenkullerle ilgileniyoruz. Yalova, Sapanca ve Ege Bölgesi'nede bakacağız.

Genel Müdür Erdem Güler de bu fonlara yatırım yapacak kişilerin 'nitelikli yatırımcı' olması gerektiğini belirterek, "SPK, tebliğinde tanım yaptı. 1 milyon TL mevduatı olan girebiliyor. Herkes gelip yatırım fonu alamıyor. Bizim fona giriş bedelimiz aslında daha düşük. Bizim kuralımız 100 bin TL, belki ileride en küçük basamak 10 bin TL olabilir. Ama SPK tebliğine göre 1 milyon TL'nizın olduğunu da beyan etmek zorundasınız. SPK, bu enstrüman kolay likit olamayacağı için dayanma gücü olan ve kenarda parası olan yatırımcıyı bu alana almamızı istiyor" dedi.  

Gayrimenkul Türkiye'nin can simidi 
İnşaat tarafında ne yapıyorsunuz?
15 sözleşmesi yapılmış yatırım alanı var. Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı işlerimiz de sürüyor. Atakent, Halkalı, Güneşli, Yenibosna, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Şişli, Bahçelievlerde şantiyelerimiz var. Mimaroba'dayeni bir projemiz olacak. Veliefendi'de kentsel dönüşüm yapıyoruz. Büyükçekmece'de projelendirme yapıyoruz.

Sektörde belirsizlik var mı?
Gayrimenkul sektörü ülkemiz için can simididir. 0 yüzden burada kısır tartışmaları bir kenara bırakmak gerekiyor. Bindiğimiz dalı kesmenin anlamı yok. Gayrimenkul sektörüyle belki uzun vadeli büyüme olmaz ama ülke olarak yüksek teknoloji ürünleri üreterek büyüme evresine geçinceye kadar ayakta durmalıyız. İşte gayrimenkul sektörüne bu yüzden ihtiyacımız var. Gayrimenkulcüleri 'rantçı' gibi görmekten de vazgeçelim. Bu sektör 250 alt dalı besliyor, 80 sanayi kuruluşu inşaata üretim yapıyor.

Dilek GÜNGÖR/Sabah Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108

banner127