Antalya Kent Müzesi'nde ilk ziyaret 2018'de!
Kent Müzesi"nin kente ve turizme canlılık kazandıracağını belirten Başkan Türel, Türkiye'nin hatta dünyanın en iddialı kent müzesi projelerinden birini başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Konseyi tarafından hazırlanan Antalya Kent Müzesi Projesi, Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde tanıtıldı. Toplantıya Antalya Vali Vekili Hüseyin Ece, Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı, Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve Kent Konseyi üyeleri, Antalyaspor'un Vakıf, Dernek ve Anonim Şirket Başkanları ve çok sayıda Antalyalı katıldı.

" KENTE VE TURİZME CANLILIK KATACAK
Kent Müzesi Projesinin büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak Antalya'ya ve turizme canlılık kazandıracak entegre bir proje olduğuna dikkat çeken Türel şöyle devam etti: "Antalya Kent Müzesini, sadece tarihi malzemenin depolanıp korunacağı bir kurum olarak düşünmüyoruz. Bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi olmasını istiyoruz. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalannı bulabileceğimiz hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacaktır. Kısacası, Antalya Kent Müzesi, Antalya'da yaşam kalitesinin yükselmesine, geçmişle geleceğin bir bütün olarak algılanmasına vesile olacaktır."

YEDİ MÜZE MÜJDESİ
Antalya'nın bir kültür başkenti olacağını söyleyen Başkan Türel, konuşmasında Kent Müzesi dahil çalışmalanna başlanan yedi müze projesinin de müjdesini verdi. Türel şunları kaydetti: "Türk İslam Medeniyetleri Müzesi, Kent Müzesi, ATAV ile birlikte yaptığımız Kadın Müzesi, Kepezaltı-Santral Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında Doğa Tarihi Müzesi, Kepez Belediyesi ve TÜBİTAK ile birlikte Bilim Müzesi, Kent Konseyi ile birlikte Su Müzesi, Kepezaltı-Santra l Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında Yaşam ve Doğa Temelli Çocuk Eğlence Merkezi. Ayrıca Kepez Belediyemizin Dokuma'da otomobil ve oyuncak müzesi projeleri de bulunuyor. Herhalde dünyada hiç bir şehirde bir anda bu kadar müze çalışması yoktur. Az laf, çok iş sloganımız vardı, işte budur!"

STK'LARLA ÇALIŞIYORUZ
Kent Müzesi Projesi'nde Kent Konseyi ile birlikte çalıştıklannı anlatan Başkan Menderes Türel, "Altını çiziyorum artık sivil toplum yerel yönetim işbirliğinin en başarılı örneğini Antalya'da sergileyeceğiz. Kentin bütün unsurlarının bir araya geldiği Kent Konseyi ile bu projeyi yürütüyoruz. Neredeyse her projemizde şehrimizin paydaşlarıyla işbirliği ve istişare içinde çalışıyoruz. Konyaaltı Projesi'nde Mimarlar Odamızla çalıştık, Boğaçayı Projesi'nde İnşaat Mühendisleri Odamız ile istişare toplantısı yaptık. Ayrıca Antalya'nın bütün konularını Sayın Valimizin, Sayın Kumbul ve Sayın Subaşı gibi başkanlarımızın, STK başkanlarımızın, özel sektör mensuplarının katıldığı Yüksek İstişare Kurulunda da görüşüyoruz. Şeffaf, katılımcı yönetim anlayışını her fırsatta uygulamaya geçirmeye gayret ediyoruz. Çünkü bir tane Antalya var, bu şehir gerçekten bizim kimliğimiz, ruhumuz, sevdamızdır; bizim için dünyanın en güzel yeridir ve her şeyin en güzeline layıktır" şeklinde konuştu.

ANTALYA'NIN EN ÖNEMLİ PROJESİ
Başkan Menderes Türel, 1930lu yılların mirası, Antalya şehir tarihi Büyükşehir Belediye Binası, Antalya'nın kültürel mirası Karaalioğlu Parkı ile yıkımı yapılacak Atatürk Stadı alanının açık Kent Müzesi olacağını belirterek, "Stadın açık tribün kısmı hem açık hava etkinlikleri için kalacak hem de nostaljik bir tarihi mirasımız olarak kalacak. Bütün bunlar benim gibi birçok insanın çocukluğu, gençliği, hayatıdır, yılların paha biçilmez hatırasıdır. Keşke bu şehri yaşamış, buralarda yaşamış, buralarda hizmet etmiş nice insan, onların hatıralarını burada yaşatacağımızı görselerdi. Ama inanıyorum ki, öteki dünyadan görüyorlardır ve mutlu olmuşlardır. Bu inançla bu projeyi ebediyete intikal etmiş bütün Antalyalılara ithaf ediyorum ve bu projeyi bütün Antalya halkına ve çocuklarına emanet ediyorum. İşte bu yüzden bu proje bir anlamda bizim en önemli projem izdir, hatta Antalya'nın en önemli projesidir" seklinde sözlerini tamamladı.

2018'DE ZİYARET
Başkan Türel, Kent Müzesi çalışma takvimini şu şekilde açıkladı: "İlk hazırlık döneminde Antalya Kent Müzesi'nin nasıl bir kavramsal yaklaşıma sahip olacağını belirlemiş, müzenin bölümlerini, tema tik ve kronolojik sergi başlıklarını tespit etmiştik. Şimdi ise mimari projeyi ve sergi tasarımını hızla tamamlamaktayız. 2016 ve 2017 yılları inşaat çalışmaları ve sergilerin plana göre son şekline getirilmesi dönemi olacak. Müzemizin yönetim yapısını ve her bölümünü hızla şekillendireceğiz. 2018 yılı sonbaharında ise, Antalyalılar gurur duyacakları bir müzeyi ziyaret edip onun hizmetlerinden yararlanma olanağından faydalanabilecekler."

DEV MÜZE ALANI
Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Başkan Türel'in 2014 seçimlerindeki ziyaretinde kent müzesinin yürütülmesi sorumluluğunu kendilerine önerdiğini ve memnuniyetle kabul ettiklerini belirterek, kurulacak Kent Müzesi ile Antalyalıların kentlilik bilincini daha da geliştirmeyi Antalya'nın tarihsel, kültürel, toplumsal değerlerini gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini söyledi. Müzenin önemli kısmını oluşturan Atatürk Stadı'nın yıkım işlemlerine başlandığını anlatan Kurt, şu bilgileri verdi: "Belirlenen temalar doğrultusunda kalıcı sergi tasarımlarına ait ihale sürecine geçildi. Büyükşehir Belediye binasının kısa sürede taşınmasıyla Kapalı Spor Salonu, tarihi Belediye Binası, şu anki Fen İşleri, Çevre Sağlığı binalan ve Bülent Ecevit Kültür Merkezi'ni kapsayacak şekilde kent müzesi inşaat alanını oluşturacak. Bu yapılarda Kara in'd en Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya'da Mutfak Kültürü, Antalya'nın Doğası, Antalya'nın Yönetimi ve Belediye temalı sergiler yer alacak. Restorasyonu devam den tarihi Hıdırlık Kulesi Kent Müzesi'nin önemli bir mekanı olacak."

Kaş Aydın Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner109

banner108