Büyük inşaat şirketleri Bursa'ya yöneldi!
Kentin batı yönünde yeni projeler, doğu yönünde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanmış durumda. Özellikle Balat ve Nilüfer semtleri gayrimenkul yatırımlarında öne çıkan semtler.

2 milyon 800 bin kişinin yaşadığı Bursa, nüfustaki ve kentli hane halkı sayısındaki artıştan ötürü hızlı bir kentleşme içinde. İstanbul'a yakınlığı, Mudanya'nın önemli bir liman olması, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi ve Osman Gazi Köprüsü'nün kentin ulaşımını kolaylaştırması inşaat şirketlerini de cezbediyor. Bursa'da son yıllarda kentin batı yönünde yeni projeler, doğu yönünde kentsel dönüşüm çalışmalarıyla beraber gelişim hızla devam ediyor. Suryapı, Sinpaş ve Eroğlu Gayrimenkul gibi büyük inşaat şirketleri de Bursa'da markalı konut, rezidans ve AVM gibi farklı projeler üretmeye başladı.

MARKALI KONUT FİYATLARI ARTIYOR
Bursa'da yaklaşık 50 bin binanın kentsel dönüşüme tabi olması bekleniyor. Büyüyen nüfus da hesaba katıldığında konul üretiminin devamının kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. 2015 TÜİK verilerine göre Bursa'nın konut stokunun 1 milyon 154 bin adet olduğu görülüyor. Mevcut konut stoku içinde markalı konut sayısının 5 bin 847, proje aşamasında olan markalı konut sayısının ise 5 bin 462 adet olduğunu da söyleyelim. Mevcut ve proje aşamasındaki markalı konut oranının düşük olması bu alandaki yatırımları artırırken fiyatları da yukarılara çıkarmış,

Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, Bursa'daki markalı konutların KDV'den arındırılmış birim metrekare fiyatlarının 2013 yılında bin 200-4 bin TL civarında, bugün projenin konumu, konsepti, karma kullanım olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak KDV hariç bin 500- 6 bin TL gibi geniş bir aralıkta olduklarının görüldüğünü söylüyor.

Bölgede proje geliştirirken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ise Şehirli şöyle konuşuyor: "Hedef kitlenin analiz edilmesi ve beklentilerin mutlaka göz önünde tutulması gerekiyor. Yerel ihtiyaçlara cevap veren, planlı, sosyal aktiviteleri olan, çevre düzenlemesi yapılmış, güvenli ve konforlu bir yaşam sunan, otopark sorunu olmayan ve konsept olarak yenilikçi konut BURSA OCAK 2017tiplerinin talep göreceğini düşünüyoruz."

Şehirli her ne kadar artıştan bahsetse de Bursa'da halihazırda farklı proje yapan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, şehirde arsa ve konut fiyatlarının hala İstanbul, İzmir ve Ankara'ya göre daha ucuz olduğunu anlatıyor.

BÖLGELERDEKİ PROJE TERCİHLERİ
Son yıllarda Bursa'da yatırımcıların en çok Nilüfer ilçesini tercih ettiği görülüyor. Bölge, hem yatırım amaçlı hem de oturum amaçlı konut yatırımlarının yanı sıra ofis ve iş merkezleri için de tercih görüyor. Bugün Nilüfer Odunluk'ta Zeno Center, Harmony Towers, Origami Crown Plaza, Suryapı Marka ve Sheraton bulunuyor. Özellikle Harmony Towers ve Zeno Center bölgedeki ofis talebini karşılamış olup, benzer yatırımların bölgede oluşmasına olanak tanıyor. Bölgenin karayolu aracılığı ile deniz ulaşımına yakınlığı, kendi içerisinde yer alan havayolu ulaşımı (Helitaksi) ve Bursa İli özelinde prestij kazanan bölge olması gerekçeleri ile tercih edilebilirliğini artırıyor.

Lefkoşe Caddesi çevresi Bursa'nın finans merkezi bakımından ofis yoğunluğunun en fazla olduğu bölger. Bölgede çok sayıda home-ofis projesi yer alıyor. Lefkoşe Caddesi çevresindeki asansörlü, güvenlikli ve otoparklı ofislerin istenen satış fiyatlarının konum, manzara yaş ve malzeme kalitesine bağlı olarak metrekaresinin 4 bin-7 bin TL seviyelerinde olduğu gözleniyor. Lefkoşe Caddesi çevresinde çok sayıda markalı konut projesi bulunuyor. Bölgedeki projelerdeki konutların tipolojik dağılımına baktığımızda genelde 3+1 ve 1+1 konutların tercih edildiği görülüyor. Bölgede yer alan projelere bakıldığında İzmir Yolu'na yakın konumda home ofis amaçlı kullanılabilecek, küçük alanlı dairelerin, güney yönünde Uludağ'a yamaçlanan kısmında büyük kullanımlı dairelerin daha çok talep edildiği görülüyor. Bölgede son yıllarda konut segmentinde Arap yatırımcıların ilgisinin arttığını da söyleyelim.

AVM VE OTEL
Rezidans tarzı konutlar merkez olarak nitelendirilen Osmangazi ilçesi ile özellikle son yıllarda Nilüfer ilçesinde yoğunlaşıyor. Nilüfer ilçesine bağlı Balat bölgesinde daha çok villa tarzı yapılaşmalar öne çıkıyor. Uzmanlar, Nilüfer ilçesinin Balat bölgesinde gayrimenkul projelerinin hız kazanacağını, İzmir ve Mudanya yolu arasında değerlenmenin devam edeceğini söylüyor. Özlüce bölgesinde ise site tarzında inşa edilmiş konut yapılaşmaları yoğunlaşıyor. Son yıllarda site tarzı yapılaşmaların kentsel dönüşümün etkisiyle Yıldırım ilçesine bağlı Millet Mahallesi'nde de yoğunlaşması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde Yıldırım ilçesi sınırlarında yer alan Mevlana ve Ulus mahallelerinin de kentsel dönüşüm projesi kapsamında karma projeler geliştirilerek dönüştürülmesi planlanıyor.

Bölgenin deniz ve hava ulaşımına yakınlığı ayrıca Tüyap ve Buttim gibi İş ve Fuar Merkezi gibi yerlere ulaşılabildiği özellikle son yıllarda otel yatırımcılarını cezbediyor. Bölgede mevcutta Gold Majesty, Crown Plaza ve Sheraton Bursa otelleri bulunuyor. 3 otel toplamda 450-500 oda kapasiteli olup, otellerin oda fiyatları 350-500 TL aralığında, doluluklar ise ortalama yüzde 60-70 aralığında. AVM sektörüne bakacak olursak; mevcutta 16 adet AVM bulunan bölgede takribi kiralanabilir alan toplam 6l6 bin metrekareye denk düşüyor. Ayrıca 2018 sonuna kadar açılması planlanan 2 adet AVM ile bu rakama yaklaşık 105 bin metrekare daha kiralanabilir alan eklenecek gibi görünüyor.

Capital Bursa
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.