'Örnek İmar Uygulamaları' Meram'da tamamlandı!
Meram, Örnek İmar Uygulamaları Projesi’ni tamamlayan ilk belediye oldu. 3.7 milyon m²’nin üzerindeki bir alanda iki yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanan projenin uzun yıllardır süregelen problemleri nihayetlendirdiğini söyleyen Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney, Meram Belediyesi’nin bu başarıyla tüm Türkiye’ye örnek olduğunun altını çizdi.  

KOP Eylem Planı  kapsamında planlı alanlarda kentsel gelişim ve dönüşümün sağlanması amacıyla yapılan Örnek İmar Uygulamaları Projesi Türkiye’de ilk olarak Meram’da tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Meram Belediyesince, Yaylapınar Kaş ve Yaylapınar Uhud mahallelerinde 370 hektarlık alanda yapılan ‘Örnek İmar Uygulamaları Projesi’ tamamlanarak bölgede uzun yıllardır süregelen mülkiyet problemleri sonlandırıldı. Bu kapsamda organize edilen projenin kapanış toplantısı ve tapu dağıtım töreni Bayır Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Usta, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney ve KOP Başkanı İhsan Bostancı katıldı.

“PROJENİN UYGULAMASINDAN BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDİLDİ”
İlk söz alan KOP Başkanı İhsan Bostancı, Konya Ovası Projesi hakkında bilgi verdi. Kurumun görev sahalarını tek tek anlatan Bostancı, özellikle tarım, enerji gibi sektörlerde ve sosyal alanlarda destek verdikleri projeleri anlattı.  2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planının son yılı içinde olduklarını hatırlatan Bostancı, “Bu nedenle rakamlar netleşmeye başladı. Alt başlıklardan biri de Örnek İmar Planlamaları oldu. Meram imar uygulamalarının teşvik edildiği ikinci bölge.  Başarılı sonuçlar alındı. Bu başarının daha da ileriye taşınacağından şüphemiz yok” diye konuştu.

“BU KADAR BÜYÜK BİR ALANI İKİ YILDA TAMAMLAMAK BÜYÜK BAŞARIDIR”
Daha sonra kürsüye gelen Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney ise  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Konya Ovası Projesi eylem planı kapsamında yürüttükleri Örnek İmar Uygulaması Projesini başarıyla tamamladıklarını söyledi. Meram Belediyesi olarak 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde revizyon imar planları ve imar uygulamaları çalışmaları yaptıklarını hatırlatan Güney, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu dönemde yaklaşık 40 milyon metrekarelik alanda revizyon imar planı ve 20 milyon metrekare alanda imar uygulamasını Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte tamamladık.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte Meram ilçemizin Yaylapınar Kaş ve Yaylapınar Uhud Mahallelerinde gerçekleştirilen uygulama ile bu bölgede yaşayan 1100 vatandaşımız imarlı parsellerine kavuşmuştur.  Bakanlığımız ile 2017 yılı başında başlatılan örnek imar uygulaması projesi 3.785.410 metrekare gibi büyük bir alanı kapsamaktadır.  Bu kadar büyük bir alanda iki seneden az bir sürede bakanlığımızın ve belediyemizin özverili çalışmalarıyla 1184 adet imarlı arsa üretilmiş, bölgenin ihtiyacı olan kamusal ve sosyal alanlar ayrılmıştır. Ayrılan bu alanlar içerisinde 6 adet eğitim tesisi 64.000 metrekare, 2 adet sağlık tesisi 4700 metrekare, 8 adet dini tesis 22.000 metrekare, 3 adet kültürel tesis 24.000 metrekare ve 33 adet yeşil alan 174.000 metrekare bulunmaktadır.

“TOPLAM ALANIN YARISI MERAM’DAYDI, İLK BİTİREN MERAM OLDU”
Projenin başlangıcını 2016 yılında yine Konya’da yaptıklarını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar da bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 100 günlük eylem planı kapsamında Mekansal Strateji Planlarının hazırlandığını söyleyen Kayapınar, “Özellikle büyükşehirlerimizde geleceğe yönelik projeksiyonlar ve hangi programları var bunun üzerinde duruyoruz. En üst seviyede ve ölçekte bölgelerin potansiyellerinin ortaya konması adına bu programları önemsiyoruz. Geçmişten günümüze düzensiz ve dayanıksız yapıların sağlam hale getirilmesi, yeniden yapılması ve çevreye duyarlı yeni yerleşim planı oluşturmak kentleşmemiz adına oldukça önemli. Bu amaçla kentsel dönüşüm planını yerel yönetimlerimizle birlikte yürütüyoruz. Örnek İmar Uygulamaları adı altında başlanılan çalışmaların yarısı Meram bölgesinde bulunuyordu. İlk tamamlayan da Meram oldu. İmar uygulaması sakinlerle birebir görüşmeler sonucunda neticelendi. Başarılı bir çalışma oldu. Bu örnek çalışmanın tüm Türkiye’ye yayılmasını ümit ediyor ve başarılı çalışmanın mimarı Meram Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından imar uygulamaları sonucunda yeni tapular sahiplerine verildi.  

Meram Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.