Emlak sektörü Bursa'da buluştu
EmlakSayfasi.com.tr ev sahipliğinde Divan Otel'de düzenlenen "Emlak Sayfası Buluşmaları" etkinliğine İstanbul, Bursa, İzmir ve Kocaeli Emlak Odası Başkanlarının yanı sıra İnşaat Müteahhitleri ve Sanayici İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (İMSİAD) Namık Ziya Mescioğlu ve Bakyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör katıldı.

Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olacak İzmit Körfez Geçişi'nin faaliyete açılmasıyla birlikte emlak sektöründe yaşanması beklenen gelişmelerin değerlendirildiği ve moderatörlüğünü Utku Çalışkan'ın yaptığı Emlak Sayfası Buluşmalarında; projenin bölgesel etkileri başta olmak üzere inşaat ve emlak piyasalarındaki son gelişmelerde ele alındı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa,"Otoyol projesi İstanbul nüfusunu azaltarak ve kentimizi rahatlatacak"
Otoyol Projesinin bölgesel etkileri üzerine açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Aşa, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile yakın kentlere olan ulaşım imkanının artacağını ve bu doğrultuda İstanbul içindeki yerleşik nüfusun bir nebze de olsa azalabileceğini söyledi.


Nizamettin Aşa,"İstanbul her geçen gün göç almaya devam ediyor. Bu yüzden İstanbul'un artık yeni banliyö kentlere ihtiyacı var. Umuyorum ki körfez köprüsü ve otoyol projesi ile bu ihtiyaca yönelik yeni çözümler üretilecektir. Özellikle Bursa'ya olan yakınlığın azalması birçok İstanbullu için büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda körfez köprüsünün faaliyete girmesiyle İstanbul ve Bursa arasında yeni bir dönemin başlayacağını söyleyebiliriz" dedi.
Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi,"İstanbul-Bursa-İzmir arası arazi fiyatları tavan yaptı"
İzmit Körfez Geçiş köprüsü ve Otoyol projesi ile bölgesel fiyatlarda büyük bir artış yaşandığını dile getiren Bursa Emlak Müşavirleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Çelebi, özellikle arsa ve arazi bedellerinde tavan fiyat seviyesine gelindiğini söyledi.


Fiyatlardaki artışın sebepleri hakkında açıklamalarda bulunan Erdal Çelebi,"Bölgesel bazda yaşanan gelişmeler emlak sektörünü doğrudan etkiledi. Başta Bursa olmak üzere, Kocaeli ve İzmir arasındaki tüm akslarda önemli bir fiyat artışı var. Sanayi alanlarının bu bölgede olması ve kentlerin batı yönlü gelişimini de göz önüne alırsak bu fiyat artışlarını doğal karşılamak gerekir. Özellikle köprünün açılması ve otoyolun devreye girmesi ile fiyatlarda yeni bir artış yaşanması kaçınılmazdır" dedi.

Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Körfez Geçiş Köprüsü bölgenin kaderini değiştirdi"
Körfez Geçiş Köprüsü ve Otoyol Projesi ile bölgesel bir yenilenmeye girdiklerini söyleyen Kocaeli Emlakçılar Derneği Alpay Hacıoğlu, yeni yatırımlarla beraber bölgenin kaderinin değiştiğini ifade etti.Yeni imar alanlarının olmaması nedeniyle Kocaeli genelinde yaşanan arsa sıkıntısının devam ettiğini söyleyen Alpay Hacıoğlu, otoyol projesi ile beraber bu sıkıntının yeni bir boyut kazandığını ve kısıtlı olan arsa stoğunun fiyatları yükselttiğini söyledi. Hacıoğlu, "Körfez Geçiş Köprüsü bölge için çok önemli bir proje. Birçok artısı olan bu büyük proje körfezin gerdanlığı olacak. Ancak karayolu ile körfezi geçen vatandaşlarımız artık köprü ile ulaşımı tercih edecek ve bu doğrultu da Kocaeli içinden geçmeyecek. Bizleri düşündüren tek nokta bu. Bunun dışında her yönüyle dünyaya örnek olacak bir projeye sahip olacağımız için mutluyuz" dedi.

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu,"İzmir yatırım çekmeye devam edecek"
İzmir emlak sektörü ve otoyol projesi hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, İstanbul ve İzmir arasındaki uzaklığın 7 saatten 3,5 saate inmesinin iki şehir içinde büyük bir şans doğurduğunu dile getirdi.Mesut Güleroğlu yaptığı açıklamada, İzmir'in son yıllarda büyük yatırım aldığını, özellikle konut sektörünün yeni cazibe merkezi olma yolunda ilerlediklerini söyledi. Güleroğlu,"Otoyol projesi ile dört büyük kent birbirine daha da yakınlaşacak. İstanbul'dan yola çıkan birisi 3,5 saat sonra İzmir'de olabilecek. Diğer yandan baktığınızda körfezi geçmek 6 dakika sürecek. Artık en değerli hazine olan "zaman" böylece tasarruflu bir şekilde kullanılmış olacak. İklimi, konumu ve düzenli yerleşimi ile birçok vatandaşın göç ettiği kentlerin başında gelen İzmir, otoyol projesi ile daha da çok talep görecektir" dedi.

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu "Otoyol projesi ile inşaat sektörü için yeni bir dönem başlayacak"
İnşaat sektörü açısından otoyol projesini değerlendiren İnşaat Müteahhitleri ve Sanayici İş Adamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ve Otoyol Projesinin bölgesel etkilerinin şimdiden kendini gösterdiğini, projelerin tamamlanması ile inşaat sektöründe yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.Namık Ziya Mescioğlu yaptığı açıklamada, İstanbul gibi büyük bir kentin artık bu yükü taşıyamadığını ve banliyö kentler ile bu yükün hafiflemesinin gerekliliğini dile getirdi. Mescioğlu,"Dünyaya örnek olacak bu projeler hem sektörümüz hem de vatandaşlarımız için çok kıymetli ve katma değeri yüksek projeler. Bu kapsamda baktığımızda otoyol projesinin ortaya çıkmasıyla Bursa'nın değerinin nasıl arttığını hep birlikte görüyoruz. Özellikle İstanbul'daki birçok sanayi yatırımının Bursa'ya kaymasının başlıca nedenlerinden birisi de budur. Tüm bunların yanı sıra deniz, doğa, turizm, sanayi ve ticaret gibi ana dinamiklerin merkezi konumunda olan Bursa'nın yeni otoyol projesiyle birlikte bölgesinin merkezi olması kaçınılmazdır" dedi.

Bakyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör "Otoyol projesi ile ekonomik ve nitelikli konut ihtiyacı artacak"
Otoyol projesinin konut sektörüne olan etkileri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Bakyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, İstanbul ve Bursa arasındaki uzaklığın azalmasıyla birlikte hızlı bir nüfus değişiminin yaşanabileceğini ve bu doğrultuda ekonomik ve nitelikli konut ihtiyacının daha da artabileceğini söyledi.Veysel Bakgör yaptığı açıklamada,"Otoyol projesinin hayata geçmesi ile birlikte özellikle Orhangazi, Gemlik ve Bursa'nın merkezinde ciddi bir konut ihtiyacı doğacak. Haliyle artan konut ihtiyacına cevap verebilmek için üretim yapacak olan inşaat firmalarınında yeni arsa ve arazilere gereksinimi doğacak. Ancak son dönemlerde iyice artış gösteren arsa maliyetlerinin bu sebeplerle beraber daha da artması işlere zora sokabilir. İnşaat firmalarının üretim yapabilmesi için uygun alanlarda ve makul koşullarda arazi üretilmesi gerekmektedir. Otoyol projesi ile birlikte değer artışı gösteren gayrimenkullerde belirli bir üst sınırın bulunması ve bu konuda sektörün işbirliği içinde olması gerekmektedir. Aksi halde üretim maliyetinin artması nedeniyle ekonomik konut yapmak neredeyse imkansız hale gelecektir" dedi.

Utku Çalışkan / EmlakSayfasi.com.tr


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner164