Yapı kayıt belgesi nedir? Nasıl alınır ?

Yapı kayıt belgesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018'e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapıların kayıt altına alınması için verilen bir belgedir.

Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu, diğer hususlar bakanlıkça hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi'ne, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Bu kapsamdan afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı olan yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018'e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek.


Yapı Kayıt Belgesi nasıl alınır ?

Yapı kayıt belgesi başvurusu sonucunda yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 olarak alınacak kayıt bedeli, başvuru sahibi tarafından genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında kullanılmak üzere kaydedilen gelirler karşılığı bakanlık bütçesine ödenek eklemeye Maliye Bakanı yetkili olacak. Bu ödenek dönüşüm projeleri özel hesabına aktarılarak kullanılacak. Bakanlar Kurulu, kayıt bedeline ilişkin oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar azaltmaya, ayrıca bölgelere göre kademelendirmeye ve başvuru süresini bir yıla kadar uzatmaya yetkili olacak.

Yapı Kayıt Belgesi yapının kullanım amacına yönelik olacak. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesinin ve maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek. Bu durumda belirtilen bedelin iki katı ödenecek.

Kat mülkiyetine geçilmiş olması Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un ek 1. maddesinin uygulanmasına engel teşkil etmeyecek. Bu yapılarda kentsel dönüşüm yapılması halinde Yapı Kayıt Belgesi aranacak.

Hilal MİSİRLİ / EmlakSayfasi.com.tr

İmar affı başvurusu nasıl yapılır ?
İmar affı başvuru formu!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arif 6 ay önce

Binada bir daire için başvuru yapılabilir mi?Binanın kat irtifakı var.yapı izni,yapı denetimi yok.

Avatar
Erdal 7 ay önce

Yapı kayıt belgesi alınan taşınmaz satışı yapılabilecek?
Yapibilecekse hangi işlemler yapılacak?

Avatar
ayhan 7 ay önce

Köylerde bulunan ve hazine arazisine yapılmış evler bu yasa ya dahilmi.

Avatar
hatice 6 ay önce

kolay gelsin. benim de bir sorum olacak. 31 aralik 2017 den önce catı kati için merdiven koydurdum ama ceza yemekten korktuğum için sonradan kapattim. bu şekilde tekrar açabilirmiyim. yapi kayit belgesi alabilirmiyim

Avatar
hatice 6 ay önce

kolay gelsin. benim de bir sorum olacak. 31 aralik 2017 den önce catı kati için merdiven koydurdum ama ceza yemekten korktuğum için sonradan kapattim. bu şekilde tekrar açabilirmiyim. yapi kayit belgesi alabilirmiyim

Avatar
Erdi 7 ay önce

Yapı kayıt belgesi alınan taşınmaz satışı yapılabilecek?
Yapibilecekse hangi işlemler yapılacak?

Avatar
Arif 6 ay önce

Binada bir daire için başvuru yapılabilir mi?Binanın kat irtifakı var.yapı izni,yapı denetimi yok.

Avatar
Erdi 7 ay önce

Yapı kayıt belgesi alınan taşınmaz satışı yapılabilecek?
Yapibilecekse hangi işlemler yapılacak?

banner153

banner152